Americký prezident Donald Trump vydal v pondělí oficiální varování Světové zdravotnické organizaci (WHO), že pokud do 30 dnů neučiní zásadní zlepšení, aby ukázala, že je nezávislá na Číně, Spojené státy trvale zastaví finanční podporu pro WHO.

Trump v dopise adresovaném řediteli WHO, Tedrosi Ghebreyesusovi, vylíčil hlavní body, v nichž organizace podle americké vlády selhala ve spolupráci s Komunistickou stranou Číny při řešení epidemie v čínském Wu-chanu. Výsledkem podle něj byla globální pandemie, která přinesla nejenom zdravotní, ale také ekonomickou krizi každému koutu světa.

Americký prezident uvedl, že na základě šetření jeho vlády je jasné, že WHO „důsledně ignorovala důvěryhodné zprávy o šíření viru ve Wu-chanu v prosinci 2019 či dokonce dříve“ a nesdílela informace od tchajwanských úřadů, že virus je patrně přenosný z člověka na člověka.

„Světová zdravotnická organizace si zvolila, že se zbytkem světa žádnou z těchto kriticky důležitých informací sdílet nebude, zřejmě z politických důvodů,“ napsal Trump.

Uvedl také, že čínský prezident Si Ťin-pching podle dostupných informací naléhal 21. ledna na WHO, aby epidemii neprohlásila za stav nouze, a že organizace změnila názor až 30. ledna, kdy už čelila nevyvratitelným důkazům.

Trump poté obvinil instituci a Tedrose, že politikaří se zdravím lidí, a odsoudil chválení Číny za to, že zavedla přísná cestovní omezení, zatímco organizace byla proti uzavření amerických hranic a zákazu letů z Číny.

„Je jasné, že opakované přešlapy vás a vaší organizace při reakci na pandemii přinesly světu ohromné ztráty,“ píše se v dopise.

Závěrem Trump napsal, že Spojené státy americké si nemohou dovolit mařit čas a dávají WHO ultimátum 30 dnů, aby prokázala, že je „nezávislá na Číně“.

„Pokud WHO neprovede do následujících třiceti dnů zásadní a podstatná zlepšení, dočasné zmrazení financí pro Světovou zdravotnickou organizaci ze strany USA se stane trvalým a Spojené státy přehodnotí své členství v organizaci,“ napsal Trump.

Tedros v ten samý den odpověděl na virtuální schůzi WHO na volání více než stovky členských států po přezkoumání toho, jak jeho organizace zareagovala na pandemii, a slíbil, že spustí nezávislé vyšetřování.

WHO „ctí transparentnost, odpovědnost a neustálé zlepšování,“ prohlásil šéf organizace.