Melanie Sun

19. 5. 2020

Americký prezident Donald Trump vydal v pondělí oficiální varování Světové zdravotnické organizaci (WHO), že pokud do 30 dnů neučiní zásadní zlepšení, aby ukázala, že je nezávislá na Číně, Spojené státy trvale zastaví finanční podporu pro WHO.

Trump v dopise adresovaném řediteli WHO, Tedrosi Ghebreyesusovi, vylíčil hlavní body, v nichž organizace podle americké vlády selhala ve spolupráci s Komunistickou stranou Číny při řešení epidemie v čínském Wu-chanu. Výsledkem podle něj byla globální pandemie, která přinesla nejenom zdravotní, ale také ekonomickou krizi každému koutu světa.

Americký prezident uvedl, že na základě šetření jeho vlády je jasné, že WHO „důsledně ignorovala důvěryhodné zprávy o šíření viru ve Wu-chanu v prosinci 2019 či dokonce dříve“ a nesdílela informace od tchajwanských úřadů, že virus je patrně přenosný z člověka na člověka.

„Světová zdravotnická organizace si zvolila, že se zbytkem světa žádnou z těchto kriticky důležitých informací sdílet nebude, zřejmě z politických důvodů,“ napsal Trump.

Uvedl také, že čínský prezident Si Ťin-pching podle dostupných informací naléhal 21. ledna na WHO, aby epidemii neprohlásila za stav nouze, a že organizace změnila názor až 30. ledna, kdy už čelila nevyvratitelným důkazům.

Trump poté obvinil instituci a Tedrose, že politikaří se zdravím lidí, a odsoudil chválení Číny za to, že zavedla přísná cestovní omezení, zatímco organizace byla proti uzavření amerických hranic a zákazu letů z Číny.

„Je jasné, že opakované přešlapy vás a vaší organizace při reakci na pandemii přinesly světu ohromné ztráty,“ píše se v dopise.

Závěrem Trump napsal, že Spojené státy americké si nemohou dovolit mařit čas a dávají WHO ultimátum 30 dnů, aby prokázala, že je „nezávislá na Číně“.

„Pokud WHO neprovede do následujících třiceti dnů zásadní a podstatná zlepšení, dočasné zmrazení financí pro Světovou zdravotnickou organizaci ze strany USA se stane trvalým a Spojené státy přehodnotí své členství v organizaci,“ napsal Trump.

Tedros v ten samý den odpověděl na virtuální schůzi WHO na volání více než stovky členských států po přezkoumání toho, jak jeho organizace zareagovala na pandemii, a slíbil, že spustí nezávislé vyšetřování.

WHO „ctí transparentnost, odpovědnost a neustálé zlepšování,“ prohlásil šéf organizace.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.