Nicole Hao

9. 6. 2020

Nový druh koronaviru se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan. Nejprve čínské úřady prohlásily, že virus pochází z místní tržnice, kde se prodávají zvířata, a že jeho původcem jsou netopýři. Později bylo zjištěno, že v době vypuknutí epidemie se na tržnici netopýři nevyskytovali (neprodávali).

Jako možné epicentrum nákazy se diskutovala také nedaleká virologická laboratoř druhého stupně bezpečnosti (P2) vzdálená od tržnice pouhých několik set metrů, kde prokazatelně netopýří koronaviry studovali. Ve Wu-chanu je také další virologická laboratoř s nejvyšším stupněm bezpečnosti (P4), kde studovali virus SARS a další viry v četně netopýřích koronavirů.

Přesný původce koronaviru ani pacient nula zatím nebyli vypátráni. Čínské úřady nejsou otevřené mezinárodnímu vyšetřování původu viru. Byly také opakovaně obviněny ze záměrného zatajování informací a ničení důkazů a biologických vzorků.

První zdokumentovaný pacient ve Wu-chanu nepřišel do styku s místní tržnicí.

Zpráva Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (dále jen Centrum), kterou získala čínskojazyčná redakce deníku Epoch Times prozrazuje, že provedený výzkum prostředí tržnice ukázal, že všechny vzorky odebrané zvířatům byly negativní, zatímco 33 pozitivních vzorků pocházelo z podlahových povrchů, dveří, vah, vozíků, zdí, popelnic, chladniček, bot a rukavic v 31 prodejnách.

Přibližně polovina obchodů, které měly pozitivní vzorky, prodávaly mořské plody a sladkovodní ryby. Dvanáct obchodů bylo propojeno s ostatními nebo byly na opačných stranách chodby, kde zákazníci chodili a nakupovali. Dalších 21 obchodů bylo umístěno v nejrůznějších oblastech trhu.

Grafické znázornění obchodů v inkriminované tržnici města Wu-chan ve zprávě Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí z 22. ledna 2020. (Dokument získala čínskojazyčná pobočka deníku The Epoch Times)

Čínské Centrum oznámilo 26. ledna 2020, že odebrala vzorky divokých zvířat z tržnice v období od 1. ledna do 12. ledna za účelem vyšetřování, ale nikdy neoznámila výsledky testů. Čínské Centrum ve získané interní vyšetřovací zprávě výsledky testování zvířat nezmiňuje.

Příliš zbrklá prohlášení čínských úřadů

V lednu 2020 dvakrát prohlásil ředitel čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pan Gao Fu, že virus pochází z volně žijících zvířat prodávaných na trhu ve Wu-chanu.

Na tiskové konferenci 22. ledna 2020 Gao prohlásil, že virus pravděpodobně poprvé infikoval člověka, který byl v kontaktu s volně žijícími zvířaty a prostředím, ve kterém byla volně žijící zvířata. Poté virus začal mutovat a stal se schopným přenosu z člověka na člověka.

„Původním zdrojem viru jsou divoká zvířata, která byla prodána na trhu s mořskými plody (ve Wu-chanu),“ řekl Gao rozhodně, přestože údaje ve zprávě nenasvědčují tomu, že by měl virus pocházet ze zvířat prodávaných na trhu. Podle doktora Seana Lina se ukázalo, že úřady nevycházely ze závěrů výzkumu a příliš spěchaly, aby označily původce viru. Sean Lin je bývalým vedoucím laboratoře v oboru virových chorob Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda.

Během politického setkání 25. května 2020 nakonec řekl médiím i sám doktor Gao Fu, že „když se nyní podíváme na celý proces, virus existoval dříve (než se poprvé objevil na tržnici ve Wu-chanu)“. Tedy připustil, že první pacient se nenakazil na tržnici a původ viru dosud nebyl lokalizován.

Článek byl redakčně zkrácen. Celý původní článek v angličtině zde

Přeložil M.K.

Část zprávy Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které informovalo o výsledcích svého šetření na trhu s mořskými plody Huanan ve Wu-chanu v Číně ze dne 22. ledna 2020. (Zpráva poskytnutá insiderem deníku The Epoch Times)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.