Pekingské úřady o víkendu oznámily další nárůst případů COVID-19. Jsou mezi nimi i pracovníci v restauracích, kteří nakupovali potraviny na trhu, který byl označen za ohnisko poslední vlny epidemie.

Z jiných částí Číny byli do Pekingu povoláni odborníci, aby s potlačením nákazy pomohli.

Všechny autobusové spoje mezi hlavním městem a jinými městy jsou zrušeny a městská autobusová doprava musí mít maximální obsazenost 90 procent kvůli dodržování odstupů. Metro může být naplněno maximálně do 80 procent.

Státní média v Číně rovněž oznámila, že za posledních několik dnů bylo zrušeno 45 procent letů ze dvou mezinárodních letišť v Pekingu.

Podhodnocené počty?

Peking 21. května přeřadil kvůli epidemii dvě městské části ze „středně rizikových“ do „vysoce rizikových“ oblastí a další čtyři části byly překlasifikovány z oblastí s nízkým rizikem na oblasti se středním rizikem.

Od poloviny června se případy viru Komunistické strany Číny objevily v deseti ze šestnácti městských částí Pekingu. Podle údajů úřadů je za posledních 10 dnů počet pacientů nakažených nemocí pouze 227.

Jednání vlády a informace od místních nicméně naznačují, že epidemie je horší, než úřady připouštějí. Paní Tchang prohlásila pro Rádio Svobodná Asie, že pekingská nemocnice Jou’an diagnostikovala jen 14. června 300 pacientů, většinou z městských obvodů Feng-tchaj a Ta-sing.

Nemocnice Ti-tchan, která se specializuje na léčbu COVID-19, oznámila 18. června, že už další pacienty nepřijímá. Tento ústav má 1 070 lůžek a z jiných nemocnic ve městě sem bylo posláno na výpomoc 102 zkušených zdravotnických pracovníků.

Kromě toho 20. června do Pekingu přijelo také přes 70 odborníků z Wu-chanu a lékařské týmy ze čtyř dalších provincií. 

Nákaza v restauracích

Úřady v Pekingu připisují poslední výskyt nákazy rozhlehlému trhu Sin-fa-ti. Řada restaurací ve městě nakupuje právě na tomto trhu, což je také důvod, proč se tolik lidí v pohostinství nakazilo virem.

Náměstek ředitele pekingského Centra pro kontrolu a prevenci chorob oznámil 18. června na tiskové konferenci, že v jednom podniku se nakazilo všech sedm zaměstnanců poté, co jeden z nich navštívil trh Sin-fa-ti. 

O dva dny později ten samý muž uvedl, že se nakazilo osm pracovníků restaurace Mien-mien Ťü-tao, která se nachází poblíž trhu. Pozitivní testy byly potvrzeny i u dalších minimálně čtyř restaurací.

Majitel restaurace v městské části Feng-tchaj řekl Epoch Times, že má sice otevřeno, ale všichni zaměstnanci musí podstoupit testy nukleové kyseliny.

Podle zdroje z pekingského magistrátu, který hovořil s čínskou edicí Epoch Times, musí personál restaurací podstoupit tento test každých sedm dní, pokud chce mít podnik otevřený.

Úřady trestají každý únik informací o nákaze. Pekingská policie oznámila 19. června, že zatkla a potrestala přinejmenším 60 osob za „šíření fám o epidemii“.

čína koronavirus
Téměř prázdná dálnice v Pekingu poté, co se ve městě opět objevily nové případy epidemie COVID-19. 20. června 2020. (NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

Další ohniska

Magistrát oznámil v posledních dnech dalších minimálně 10 ohnisek nákazy, například v továrně PepsiCo na výrobu brambůrek, která musela kompletně zavřít provoz kvůli osmi potvrzeným případům COVID-19.

Další případ je zdravotní sestra pracující na pohotovosti v Mezinárodní nemocnici Pekingské univerzity. S nakaženým pacientem byla v kontaktu 14. června a pak další čtyři dny pracovala, než našli virus i u ní. Kvůli tomuto incidentu musela být uzavřena celá nemocnice a všichni zaměstnanci museli být izolováni a otestováni.

Z Pekingu se virus mezitím rozšířil i do dalších částí Číny, do provincií Liao-ning, S’-čchuan, Che-pej, Če-ťiang a Che-nan.

Přeloženo z původního článku newyorské The Epoch Times.