Pekingské úřady o víkendu oznámily další nárůst případů COVID-19. Jsou mezi nimi i pracovníci v restauracích, kteří nakupovali potraviny na trhu, který byl označen za ohnisko poslední vlny epidemie.

Z jiných částí Číny byli do Pekingu povoláni odborníci, aby s potlačením nákazy pomohli.

Všechny autobusové spoje mezi hlavním městem a jinými městy jsou zrušeny a městská autobusová doprava musí mít maximální obsazenost 90 procent kvůli dodržování odstupů. Metro může být naplněno maximálně do 80 procent.


Státní média v Číně rovněž oznámila, že za posledních několik dnů bylo zrušeno 45 procent letů ze dvou mezinárodních letišť v Pekingu.

Podhodnocené počty?

Peking 21. května přeřadil kvůli epidemii dvě městské části ze „středně rizikových“ do „vysoce rizikových“ oblastí a další čtyři části byly překlasifikovány z oblastí s nízkým rizikem na oblasti se středním rizikem.

Od poloviny června se případy viru Komunistické strany Číny objevily v deseti ze šestnácti městských částí Pekingu. Podle údajů úřadů je za posledních 10 dnů počet pacientů nakažených nemocí pouze 227.

Jednání vlády a informace od místních nicméně naznačují, že epidemie je horší, než úřady připouštějí. Paní Tchang prohlásila pro Rádio Svobodná Asie, že pekingská nemocnice Jou’an diagnostikovala jen 14. června 300 pacientů, většinou z městských obvodů Feng-tchaj a Ta-sing.

Nemocnice Ti-tchan, která se specializuje na léčbu COVID-19, oznámila 18. června, že už další pacienty nepřijímá. Tento ústav má 1 070 lůžek a z jiných nemocnic ve městě sem bylo posláno na výpomoc 102 zkušených zdravotnických pracovníků.


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Kromě toho 20. června do Pekingu přijelo také přes 70 odborníků z Wu-chanu a lékařské týmy ze čtyř dalších provincií. 

Nákaza v restauracích

Úřady v Pekingu připisují poslední výskyt nákazy rozhlehlému trhu Sin-fa-ti. Řada restaurací ve městě nakupuje právě na tomto trhu, což je také důvod, proč se tolik lidí v pohostinství nakazilo virem.

Náměstek ředitele pekingského Centra pro kontrolu a prevenci chorob oznámil 18. června na tiskové konferenci, že v jednom podniku se nakazilo všech sedm zaměstnanců poté, co jeden z nich navštívil trh Sin-fa-ti. 

O dva dny později ten samý muž uvedl, že se nakazilo osm pracovníků restaurace Mien-mien Ťü-tao, která se nachází poblíž trhu. Pozitivní testy byly potvrzeny i u dalších minimálně čtyř restaurací.

Majitel restaurace v městské části Feng-tchaj řekl Epoch Times, že má sice otevřeno, ale všichni zaměstnanci musí podstoupit testy nukleové kyseliny.

Podle zdroje z pekingského magistrátu, který hovořil s čínskou edicí Epoch Times, musí personál restaurací podstoupit tento test každých sedm dní, pokud chce mít podnik otevřený.

Úřady trestají každý únik informací o nákaze. Pekingská policie oznámila 19. června, že zatkla a potrestala přinejmenším 60 osob za „šíření fám o epidemii“.

čína koronavirus
Téměř prázdná dálnice v Pekingu poté, co se ve městě opět objevily nové případy epidemie COVID-19. 20. června 2020. (NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

Další ohniska

Magistrát oznámil v posledních dnech dalších minimálně 10 ohnisek nákazy, například v továrně PepsiCo na výrobu brambůrek, která musela kompletně zavřít provoz kvůli osmi potvrzeným případům COVID-19.

Další případ je zdravotní sestra pracující na pohotovosti v Mezinárodní nemocnici Pekingské univerzity. S nakaženým pacientem byla v kontaktu 14. června a pak další čtyři dny pracovala, než našli virus i u ní. Kvůli tomuto incidentu musela být uzavřena celá nemocnice a všichni zaměstnanci museli být izolováni a otestováni.

Z Pekingu se virus mezitím rozšířil i do dalších částí Číny, do provincií Liao-ning, S‘-čchuan, Che-pej, Če-ťiang a Che-nan.

Přeloženo z původního článku newyorské The Epoch Times.