Bowen Xiao

28. 6. 2020

Robert O’Brien, národní bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa a  Christopher Wray, ředitel FBI, v uplynulém týdnu upozornili na hrozby Komunistické strany Číny (KS Číny).

Ve svém proslovu pro skupinu podnikatelů v arizonském Phoenixu O’Brien řekl, že USA již více nebudou pasivní při jednání s Čínou. Dodal také, že toto jeho prohlášení by mělo být jedno z mnoha, ve kterém bude Trumpova administrativa v následujících týdnech Čínu kritizovat.

Dle něj by měli podobné proslovy brzy přednést ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr spravedlnosti William Barr.

„Dny americké pasivity a naivity vůči Čínské lidové republice skončily,“ řekl O’Brien v Phoenixu 24. června.

„Pod vedením prezidenta Trumpa se Amerika konečně probudila před ohrožujícími akcemi Komunistické strany Číny a hrozbami, které představují pro náš způsob života.“

O’Brien mluvil také o tom, jak Spojené státy vítaly Čínu ve Světové obchodní organizaci v roce 2001 s „nesmírnými ústupky a obchodními privilegii“, zatímco bagatelizovali „ohromné porušování lidských práv v Číně“ a „přivírali oči nad rozsáhlými technologickými krádežemi Číny, jež oslabily všechny sektory americké ekonomiky“.

„Jak Čína bohatla a sílila, věřili jsme, že KS Číny bude liberálnější vůči zvyšujícím se demokratickým aspiracím svého lidu,“ řekl O’Brien. „Byla to typická odvážná americká myšlenka zrozena z optimismu nám vlastního a zkušenosti s vítězstvím nad sovětským komunismem. Bohužel, ukázala se být velmi naivní.“

Zdůraznil také, že neútoční na čínský lid, ale na KS Číny.

O den dříve ve Fox News řekl ředitel FBI Wray, že Čína je pro USA největší hrozbou. Kromě jiného poukázal na 2 000 aktivních šetření, jejichž stopa vede ke KS Číny. Za posledních deset let se podle něj vede o 1 300 procent více šetření ekonomické špionáže s vazbou na čínský režim.

Spisovatel a expert na Čínu, Gordon Chang, řekl pro The Epoch Times: „Pořád se doufalo, že Čína se do mezinárodního systému integruje, ale v poslední době se jasně vydává špatným směrem – stává se nepřátelskou, provokativní, útočnou a agresivní. Potřebujeme slyšet americké představitele, že politika USA ukončí vládu komunistické strany.“

Pentagon v uplynulém týdnu zaslal odtajněný seznam čínských firem ovládaných čínskou armádou senátoru Cottonovi. Jde o firmy vlastněné nebo kontrolované čínskou Lidově osvobozeneckou armádou, jež operují v oblasti poskytování komerčních služeb, výroby nebo exportu.

Jde například o technologický gigant Huawei, mobilní operátory China Mobile a China Telecom, výrobce vlaků CRRC, výrobce sledovací techniky Hikvision, loďařské firmy CSIC a CSSC, výrobce v leteckém průmyslu AVIC, výrobce zbraní  Norinco a softwarovou společnost Inspur (cloud a data).

Peter Huessy, prezident GeoStrategic Analysis, konzultační společnosti pro národní bezpečnost, řekl pro The Epoch Times, že Trumpova administrativa je první v historii USA, která bere vážně rozsah hrozby KS Číny.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.