Robert O’Brien, národní bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa a  Christopher Wray, ředitel FBI, v uplynulém týdnu upozornili na hrozby Komunistické strany Číny (KS Číny).

Ve svém proslovu pro skupinu podnikatelů v arizonském Phoenixu O’Brien řekl, že USA již více nebudou pasivní při jednání s Čínou. Dodal také, že toto jeho prohlášení by mělo být jedno z mnoha, ve kterém bude Trumpova administrativa v následujících týdnech Čínu kritizovat.

Dle něj by měli podobné proslovy brzy přednést ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr spravedlnosti William Barr.

„Dny americké pasivity a naivity vůči Čínské lidové republice skončily,“ řekl O’Brien v Phoenixu 24. června.

„Pod vedením prezidenta Trumpa se Amerika konečně probudila před ohrožujícími akcemi Komunistické strany Číny a hrozbami, které představují pro náš způsob života.“

O’Brien mluvil také o tom, jak Spojené státy vítaly Čínu ve Světové obchodní organizaci v roce 2001 s „nesmírnými ústupky a obchodními privilegii“, zatímco bagatelizovali „ohromné porušování lidských práv v Číně“ a „přivírali oči nad rozsáhlými technologickými krádežemi Číny, jež oslabily všechny sektory americké ekonomiky“.

„Jak Čína bohatla a sílila, věřili jsme, že KS Číny bude liberálnější vůči zvyšujícím se demokratickým aspiracím svého lidu,“ řekl O’Brien. „Byla to typická odvážná americká myšlenka zrozena z optimismu nám vlastního a zkušenosti s vítězstvím nad sovětským komunismem. Bohužel, ukázala se být velmi naivní.“

Zdůraznil také, že neútoční na čínský lid, ale na KS Číny.

O den dříve ve Fox News řekl ředitel FBI Wray, že Čína je pro USA největší hrozbou. Kromě jiného poukázal na 2 000 aktivních šetření, jejichž stopa vede ke KS Číny. Za posledních deset let se podle něj vede o 1 300 procent více šetření ekonomické špionáže s vazbou na čínský režim.

Spisovatel a expert na Čínu, Gordon Chang, řekl pro The Epoch Times: „Pořád se doufalo, že Čína se do mezinárodního systému integruje, ale v poslední době se jasně vydává špatným směrem – stává se nepřátelskou, provokativní, útočnou a agresivní. Potřebujeme slyšet americké představitele, že politika USA ukončí vládu komunistické strany.“

Pentagon v uplynulém týdnu zaslal odtajněný seznam čínských firem ovládaných čínskou armádou senátoru Cottonovi. Jde o firmy vlastněné nebo kontrolované čínskou Lidově osvobozeneckou armádou, jež operují v oblasti poskytování komerčních služeb, výroby nebo exportu.

Jde například o technologický gigant Huawei, mobilní operátory China Mobile a China Telecom, výrobce vlaků CRRC, výrobce sledovací techniky Hikvision, loďařské firmy CSIC a CSSC, výrobce v leteckém průmyslu AVIC, výrobce zbraní  Norinco a softwarovou společnost Inspur (cloud a data).

Peter Huessy, prezident GeoStrategic Analysis, konzultační společnosti pro národní bezpečnost, řekl pro The Epoch Times, že Trumpova administrativa je první v historii USA, která bere vážně rozsah hrozby KS Číny.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.