Robert O’Brien, národní bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa a  Christopher Wray, ředitel FBI, v uplynulém týdnu upozornili na hrozby Komunistické strany Číny (KS Číny).

Ve svém proslovu pro skupinu podnikatelů v arizonském Phoenixu O’Brien řekl, že USA již více nebudou pasivní při jednání s Čínou. Dodal také, že toto jeho prohlášení by mělo být jedno z mnoha, ve kterém bude Trumpova administrativa v následujících týdnech Čínu kritizovat.

Dle něj by měli podobné proslovy brzy přednést ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr spravedlnosti William Barr.


„Dny americké pasivity a naivity vůči Čínské lidové republice skončily,“ řekl O’Brien v Phoenixu 24. června.

„Pod vedením prezidenta Trumpa se Amerika konečně probudila před ohrožujícími akcemi Komunistické strany Číny a hrozbami, které představují pro náš způsob života.“

O’Brien mluvil také o tom, jak Spojené státy vítaly Čínu ve Světové obchodní organizaci v roce 2001 s „nesmírnými ústupky a obchodními privilegii“, zatímco bagatelizovali „ohromné porušování lidských práv v Číně“ a „přivírali oči nad rozsáhlými technologickými krádežemi Číny, jež oslabily všechny sektory americké ekonomiky“.

„Jak Čína bohatla a sílila, věřili jsme, že KS Číny bude liberálnější vůči zvyšujícím se demokratickým aspiracím svého lidu,“ řekl O’Brien. „Byla to typická odvážná americká myšlenka zrozena z optimismu nám vlastního a zkušenosti s vítězstvím nad sovětským komunismem. Bohužel, ukázala se být velmi naivní.“

Zdůraznil také, že neútoční na čínský lid, ale na KS Číny.


Knižní tip Epoch Times
Doporučujeme Vám knihu, která odhaluje jak se vliv komunismu rozšířil po celém světě a skrytě či pod různými maskami  působí proti celému lidstvu. Knižní vydání či e-book můžete zakoupit v našem E-shopu.


O den dříve ve Fox News řekl ředitel FBI Wray, že Čína je pro USA největší hrozbou. Kromě jiného poukázal na 2 000 aktivních šetření, jejichž stopa vede ke KS Číny. Za posledních deset let se podle něj vede o 1 300 procent více šetření ekonomické špionáže s vazbou na čínský režim.

Spisovatel a expert na Čínu, Gordon Chang, řekl pro The Epoch Times: „Pořád se doufalo, že Čína se do mezinárodního systému integruje, ale v poslední době se jasně vydává špatným směrem – stává se nepřátelskou, provokativní, útočnou a agresivní. Potřebujeme slyšet americké představitele, že politika USA ukončí vládu komunistické strany.“

Pentagon v uplynulém týdnu zaslal odtajněný seznam čínských firem ovládaných čínskou armádou senátoru Cottonovi. Jde o firmy vlastněné nebo kontrolované čínskou Lidově osvobozeneckou armádou, jež operují v oblasti poskytování komerčních služeb, výroby nebo exportu.

Jde například o technologický gigant Huawei, mobilní operátory China Mobile a China Telecom, výrobce vlaků CRRC, výrobce sledovací techniky Hikvision, loďařské firmy CSIC a CSSC, výrobce v leteckém průmyslu AVIC, výrobce zbraní  Norinco a softwarovou společnost Inspur (cloud a data).

Peter Huessy, prezident GeoStrategic Analysis, konzultační společnosti pro národní bezpečnost, řekl pro The Epoch Times, že Trumpova administrativa je první v historii USA, která bere vážně rozsah hrozby KS Číny.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.