Milan Kajínek

14. 7. 2020

Australský státní úřad pro vyšetřování ASIO provedl razii v domě vysokého australského politika. Pohledali jeho dům v Sydney a jeho automobily. Úřad ASIO uvedl, že existují obavy, že politická kancelář Shaoquetta Moselmanea byla infiltrována zahraniční mocí Čínou.

Australský pro-čínsky orientovaný politik Shaoquett Moselmane se dostal do centra mezinárodního vyšetřování špionáže. Shaoquett Moselmane mimo jiné prohlašoval, že „aby Čína dosáhla svého potenciálu, nastal pro ni čas vynutit si změnu pravidel a nastavit nový světový řád“.

Moselmane nebyl obviněn z žádného zločinu. Australské vládní úřady pouze oznámily, že vydaly příkaz k prohledání jeho domu a vozů. Moselmane v minulosti podnikl celkem deset služebních cest do Číny. Některé z nic byly financovány čínskými úředníky. V rozhovorech pro čínská média uváděl, že Čína a Austrálie musejí spolupracovat.

„Čína je dnes na vzestupu. To je fakt. Někteří Australané se s tímto faktem ještě nevyrovnali,“ prohlásil Moselmane v rozhovoru pro News.cn.

Austrálie v minulosti zažívala několik skandálů spojených s čínským miliardářem jménem Hhuang Siang-mo, který dával vysoké finanční dary místním politikům, kteří jednali ve prospěch Pekingu.

Více podrobností v pořadu Čína bez cenzury moderovaném Chrissem Chappelem. Pořad je v anglickém jazyce.

Pořad vysílá v anglickém jazyce.

Související články