Redakce Epoch Times

10. 8. 2020

Dlouho předtím, než se dítě naučí mluvit, brečí, aby rodičům sdělilo své potřeby a touhy. Jeho nářek může často znamenat, že má hlad, je unavené nebo je mu nepohodlně či potřebuje vaši pozornost.

Jak jako čerstvý rodič rozpoznáte, proč novorozeně pláče? Ze začátku to může být ubíjející a těžké přijít na to, co způsobuje vašemu potomku nepříjemné pocity. Když posloucháte miminko, jak bez ustání pláče, bolí to u srdce i vás a zoufáte si, protože nevíte, co s tím.

Ale nebojte. Podle odborníků existuje způsob, jak poznat, co dítě opravdu potřebuje. Možná se to nezdá, ale každý pláč, ať už je to kňourání nebo křik, jako když ho na nože berou, může značit něco jiného. Časem se naučíte poznat, co který druh pláče znamená, a podle toho miminko upokojit a uklidnit.

plačící mimino
Ilustr. foto. (Katie Smith / Unsplash)

Tady je několik druhů pláče, jak je vysvětluje Elizabeth Pantleyová, autorka knihy Něžná péče o dítě:

1. Přivolávající pláč

Dítě, které je zanecháno nějakou dobu o samotě, bude plakat vždy na 5–6 vteřin, pak na 20 vteřin přestane a bude čekat, až ho někdo zvedne. Tento cyklus se opakuje, dokud se nemluvněti nepodaří přitáhnout pozornost rodičů a oni se mu nezačnou věnovat.

miminko a maminka
Ilustr. foto. ( Ana Tablas / Unsplash)

2. Pláč kvůli hladu

Tento pláč může začít s hlubokým rytmickým nepřetržitým pláčem, který se stává čím dál hysteričtější, není-li dítě nakrmeno. Další předzvěsti hladu jsou, že miminko opakovaně otáčí hlavu do stran, otvírá ústa, vyplazuje jazyk, zatíná pěstičky nebo si strká prstíky do úst.

3. Pláč kvůli bolesti

novorozene
Ilustr. foto. (Tim Bish / Unsplash)

Pláč bude náhlý, hlasitý a pronikavý anebo neustávající a monotónní. Čas od času může pláč přejít až do hysterického s tím, jak se zvětšuje bolest. Dítě může po delším breku na chvíli ustat, aby popadlo dech.

4. Pláč kvůli nemoci

V tomto případě bude dítě jemně naříkat. Bude to zvuk monotónní, ale na rozdíl od pláče z bolesti jde spíše o jakési sténání. Dítě nevydává hlasité zvuky kvůli tomu, že je nemocné, slabé a bez energie. V těchto situacích změřte kojenci teplotu a vyhledejte zdravotnickou pomoc.

5. Pláč kvůli únavě

mimono
Ilustr. foto. (Minnie Zhou / Unsplash)

Když je dítě unavené a nemůže usnout, bude vykazovat sníženou aktivitu a zájem a bude vypadat nepřítomně. Kromě toho začne zívat. Jde o očividné známky toho, že je opravdu čas jít do postele.

6. Pláč kvůli nepohodlí

Když se dítě cítí nepříjemně kvůli např. mokré plence nebo že je mu horko, zima nebo ho bolí břicho, bude se při pláči kroutit a protahovat záda. Dává tak najevo, že mu není pohodlně. Rodiče by v tomto případě měli najít příčinu nepohodlí a odstranit ji.

mimino
Ilustr. foto. (Jonathan Borba / Unsplashú

7. Pláč kvůli kolice

V těchto okamžicích je nemluvně k neutišení a bude plakat každý den po dlouhou dobu. Pláč trvá každý den několik hodin a zpravidla se objeví v ten samý časový úsek. Naštěstí děti z koliky obvykle vyrostou, když jim bude 4-5 měsíců.

Zvuky dětského pláče

Studie Priscilly Dunstanové, mezinárodně uznávané odbornice na rodičovství, uvádí, že miminka do věku 3-4 měsíců, bez ohledu na rasu či kulturu, v níž vyrůstají, vydávají při pláči nebo těsně před ním 5 základních zvuků:

1. Ne – když jsou hladové

2. E – když se chystají odříhnout

3. Ou – když jsou ospalé nebo unavené

4. He – když je jim něco nepohodlného

5. Éé-ááh – když mají nafouklé bříško (plynatost)

Konkrétní příklady si můžete poslechnout na tomto videu:

Samozřejmě, kromě toho, že se pokusíte rozkódovat druh pláče, kterým vám dítě sděluje, co ho trápí, můžete vyhodnotit situaci kolem něj (hlučné prostředí, příliš moc světla, dlouhý čas bez spánku nebo jídla atd.).

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.