Americký prezident Donald Trump ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN 22. září řekl, že svět „musí Čínu pohnat k odpovědnosti“ za pandemii nového koronaviru.

„Už zase jsme uprostřed globálních potíží. Vedeme nelítostný boj proti neviditelnému nepříteli, čínskému viru, který stál bezpočet životů 188 národů,“ řekl Trump v předtočeném projevu určeném světovým lídrům na konferenci vedené částečně virtuálně.

Dodal také, že USA již vstoupily do poslední fáze klinických testů vakcíny proti COVID-19.


Trump připomněl, že epidemii vypustila do světa právě Čína, a že zatímco Peking v rané fázi epidemie nařídil uzavření čínských měst, ve stejnou dobu „povolil lety z Číny a infikoval svět“.

„Čína odsuzovala můj zákaz cestování do jejich země, zatímco rušila domácí lety a uzamykala obyvatele v jejich domovech,“ dodal. USA poprvé vydaly cestovní varování 21. ledna, poté co byl vytrasován první pacient s virem z Wu-chanu. Cestujícím z Číny pak uzavřely hranice 30. ledna, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) označila epidemii za globální stav zdravotní nouze.

Americký prezident si nebral servítky ani před OSN a označil Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za komplice při zakrývání problému. „Čínská vláda a WHO, kterou Čína prakticky ovládá, lživě tvrdily, že neexistuje žádný důkaz o přenosu viru z člověka na člověka. Později opět lhaly, že lidé bez symptomů nemoc nešíří.“

14. ledna WHO citovala čínské představitele, že „neexistuje jasný důkaz o přenosu z člověka na člověka“, ale že „omezený přenos z člověka na člověka“ je možný „potenciálně v rodinách“.

„OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její jednání,“ řekl Trump.

Vážení čtenáři, nenechte si ujít to nejlepší z Epoch Times! Přihlašte se k odběru Newsletteru. Jednou týdně vám tak budeme moci zasílat výběr těch NEJ zpráv.

Čínský režim veřejně přiznal riziko přenosu až 20. ledna.

Administrativa USA postupně vyostřuje kritiku vůči čínskému režimu za nedostatek transparentnosti během pandemie a také za porušování lidských práv v Sin-ťiangu, Hongkongu a Vnitřním Mongolsku.

V pondělí vydali republikáni dolní komory Kongresu zprávu, která uvádí, že Komunistická strana Číny (KS Číny) a WHO jsou „vinny“ tím, že se pandemie rozšířila. V reportu Výboru zahraničních věcí Sněmovny reprezentantů se tvrdí, že pandemii šlo pravděpodobně předejít, kdyby KS Číny a WHO jednaly dříve.

V červenci představilo šest republikánských senátorů návrh zákona, který by Američanům umožňoval žalovat čínskou vládu u amerických soudů.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.