Jack Phillips

30. 9. 2020

Americký prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden se v úterý „utkali“ v ostré předvolební debatě. Diskutovalo se o tématech, jako pandemie COVID-19, násilí v ulicích, nezaměstnanost, Nejvyšší soud a volby prostřednictvím pošty.

Během debaty se oba kandidáti ostře napadali. Trump se snažil zaškatulkovat Bidena coby sympatizanta „radikálně levicového“ křídla jeho strany a často zmiňoval, že bývalý viceprezident je kariérní politik se 47letým politickým působením.

Debatu „korunovalo“ přerušování a skákání si do řeči jeden přes druhého.

„Mohl bys sklapnout, chlape?“ neudržel se jednou Biden vůči Trumpovi a označil jej za „neprezidentského“. Později Trumpa opět přerušil slovy: „Zastaví se alespoň na minutu?“

Když přišla řeč na pandemii koronaviru, Biden poznamenal, že Trump by měl být ve věci „chytřejší“. Ten Bidenovi oplatil poznámkou, že promoval jako „buď nejhorší nebo téměř nejhorší ze třídy“.

Dále Biden poukázal na to, že Trump pandemii viru Komunistické strany Číny nezvládl, protože „vyčkával a vyčkával“. A také, že má „vylézt ze svého bunkru a z písečné překážky“ a jet svým golfovým vozíkem do Oválné pracovny, aby přišel s plánem, jak zachránit lidi, přijatelným pro obě strany.

„Řeknu ti Joe, ty bys nikdy nemohl situaci zvládnout tak jako my. Nemáš to v krvi,“ reagoval Trump.

Dále Biden kritizoval Trumpa za vývoj ekonomiky. Trump zase kritizoval Bidena za to, že se odmítl vyjádřit k otázce rozšiřování Nejvyššího soudu v případě, že Trumpova kandidátka Coneyová Barrettová bude do instituce zvolená.

Když přišlo na téma rasových vztahů, Biden obvinil Trumpa, že podněcuje rasovou nenávist. Trump na oplátku označil federální kriminální zákon z roku 1994, na kterém Biden pracoval, jako nejhorší, pokud jde o zacházení s černochy.

Na téma navázala i problematika násilí v ulicích, které propuklo při a po protestech Black Lives Matter. Trump poukázal na fakt, že některá města řízená demokraty odmítla spolupráci s federálními agenty a násilí v nich přetrvává, zatímco ostatní jsou již pod kontrolou.

„My věříme v zákon a pořádek, ty ne,“ řekl Trump a dodal, že demokraty řízená města řídí levicoví radikálové „a omotali si tě kolem prstu, Joe“.

Trump také poukázal na zvýšenou kriminální aktivitu ve velkoměstech řízenými demokraty, jako New York nebo Chicago, ve kterých došlo k velkému nárůstu vražd a přestřelek.

Debata přišla i na téma syna Joe Bidena, Huntera.

Trump poukázal na pochybné obchodní praktiky Huntera s Čínou a Ruskem v době, kdy byl jeho otec viceprezidentem.

„A není divu, že tvůj syn do toho šel a řídil miliardy dolarů, vzal si miliony – a když už jsme u toho, proč dala manželka moskevského starosty tvému synovi 3,5 milionu dolarů? Co udělal, že si je zasloužil? Co dělal v Burismě?“ ptal se Trump v návaznosti na nedávno zveřejněnou senátní zprávu.

„Můj syn neudělal s Burismou nic nekalého,“ odpověděl Biden a označil Trumpův postoj za „všemi zdiskreditovaný“.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.