Lily Zhou

6. 10. 2020

Elmer Yuen, podnikatel a politický komentátor z Hongkongu, veřejně prohlásil, že bude žalovat Čínskou lidovou republiku u nejvyššího soudu Spojeného království za porušení společné sino-britské deklarace o Hongkongu.

Komunistická strana Číny (KS Číny) řekla, že jde o ‘historický dokument’, a zničila společnou sino-britskou úmluvu přijetím národního bezpečnostního zákona,“ řekl Yuen pro The Epoch Times v Londýně během protestní akce před čínským velvyslanectvím.

„Pokud porušíte kontrakt, tak ten kontrakt by měl… být prohlášený za neplatný a  anulovaný,“ uvedl Yuan pro televizi NTD.

A tedy, že správa Hongkongu – coby výsledek porušení úmluvy čínským režimem – by měla být navrácená pod Spojené království.

Britská vláda stále spí’

Yuen ocenil nezávislost britského soudního systému, a zároveň kritizoval naivitu britské vlády vůči KS Číny.

„Britská vláda stále spí,“ řekl a dodal: „Pořád si myslí, že KS Číny řídí zemi. Ne! Je to zločinecká organizace. Celou Čínu řídí zločinecká organizace.“ Yuen označil spolupráci s KS Číny jako spolupráci s mafií.

„Jak jste si mohli myslet, že by KS Číny mohla smlouvu dodržet? To je nemožné,“  řekl Yuen a dodal, že pokud Británie pořád věří v „jednu zemi a dva systémy“ i po uvalení nového bezpečnostního zákona Pekingem na Hongkong, tak jde o „vtip, ten největší vtip“.

„Donald Trump pochopil, že nynější situace není ‘jedna země, dva systémy, ale spíše ‘jedna země, jeden systém’, což znamená, že Hongkong a Šanghaj jsou na tom stejně.“

Yuen opakovaně mluví o tom, že Čína nefunguje jako stát. „Národ je fasáda; vláda je fasáda. Každý vládní úředník, dokonce včetně premiéra, má za sebou člena strany, což je Si Ťin-ping, který tahá za nitky,“ prohlásil na webináři 20. července.

Na onom webináři kvitoval stejnou zkušenost i kanadský lidsko-právní obhájce David Matas.

Britský kapitál coby rukojmí

Na otázku, proč si myslí, že britská vláda není na čínský režim tvrdší, Yuen řekl, že britská vláda se bojí ztráty ekonomických zájmů.

„Vysokorychlostní železnice, jaderná elektrárna, a diskutovali i o továrně na čipy… samé ekonomické zájmy. Každý si myslí, že [dělat obchody s Čínou] je lukrativní,“ řekl Yuan a zároveň popsal vlastní zkušenost. Obchody dělá v Číně už od osmdesátých let a dle něj ve skutečnosti lukrativní nejsou.

„Hanba! Kdo tam vydělal? Žádná země z obchodu s Čínou neprofitovala,“ řekl. „Můžete si myslet, že Německo tam vydělalo. Německo tam ale zůstalo zaháčkované, a teď se z toho nemůže vymotat.“

Tím se Yuen dostal k tomu, že britská vláda má svázané ruce obchodem.

„A tak se nyní neopovažuje sankcionovat [KS Číny], protože musí myslet na své vlastní zájmy. Jardine Matheson​ a Swire Group jsou britské společnosti, HSBC a Cathay Pacific, atd. Co s tím? Nyní jsou rukojmí KS Číny.“

HSBC a Cathay Pacific byly nedávno pod palbou kritiky za „klečení“ před KS Číny.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval HSBC za napomáhání Pekingu v potlačování svobod obyvatel Hongkongu tím, že vede bankovní účty lidem, kteří byli sankcionováni za narušování svobod Hongonžanů a za údajné zablokování přístupu ke kreditním kartám a bankovním účtům některým významným pro-demokratickým osobám.

Cathay Pacific Airways, další britská společnost, byla terčem odsouzení za to, že podlehla tlaku Pekingu a vyhodila své zaměstnance, kteří se podíleli na protestech proti komunistickému režimu.

Akcie HSBC navíc začala minulý týden skupovat čínská společnost Ping An Insurance, a zvýšila tak čínský podíl v britské firmě.

„Když se všechny britské společnosti v Hongkongu stanou rukojmími a pevninská Čína začne kupovat HSBC, [Spojené království] se začne probouzet. Vypadá to, že už se začíná probouzet, ale bude to trvat dlouho,“ komentoval Yuen.

Yuen lobboval v amerických politiků 3 měsíce, aby označili KS Čínu za zločineckou organizaci. Řekl, že v Británii tohle dělat nebude, protože si myslí, že tamní politiky by „nevzbudil“.

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.