Americké Ministerstvo zahraničí odsoudilo nedávné masové zatýkání v Hongkongu, když obyvatelé města vyšli 1. října 2020 do ulic, aby protestovali u příležitosti 71. výročí nástupu Komunistické strany Číny k moci.
„Jsme pobouření tím jak hongkongská vláda 1. října svévolně zatkla přes osmdesát lidí,“ uvedla v prohlášení 3. října mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.
„Potlačováním nenásilného veřejného mínění Hongkong opět ukázal své napomáhání Komunistické straně Číny s oslabováním hongkongské autonomie a svobody svých lidí,“ dodala mluvčí ministerstva.
Ve čtvrtek se protestující vzepřeli policejnímu zákazu a vyšli do ulic, aby zazněly jejich dlouhodobé požadavky na univerzální hlasovacího práva či nesouhlasu s novým bezpečnostním zákonem, který Peking na ostrově implementoval.
Hongkongská policie ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že v noci zadržela ve městě minimálně 86 lidí na základě obvinění z „nepovoleného shromažďování“, „držení útočných zbraní“ atd. Mezi zatčenými byli i čtyři členové okrskových rad [pozn. redakce: volení zástupci městských částí]. Všichni byli později propuštěni na kauci.
Mozam Chan, jeden ze čtyř zatčených, napsal o svém zatčení na svůj facebookový profil. Popisoval, že po večeři procházel přes oblast Causeway Bay, protože šel navštívit příbuzného zatčené osoby na druhé straně města. Najednou k němu přistoupila zásahová policie a zastavila jej. Následně jej prohledali a obvinili z účasti na „nepovoleném shromáždění“.
Další ze čtyř zástupců, Fergus Leung, se podělil o svůj názor na čínský „Národní den“ na svém facebookovém účtu jen pár hodin před jeho zatčením. Napsal, že utlačování Hongkongu ze strany Pekingu trvá již 23 let, a že „nikdy nebude oslavovat autoritářský režim, jehož ruce jsou poskvrněné krví obyvatel Hongkongu“.
Hongkong, coby bývalá britská kolonie, byl vrácený pod čínskou vládu v roce 1997 se slibem Pekingu, že městu ponechá autonomii a svobodu po dobu 50 let. Což má zaručovat takzvaný model „jedna země, dva systémy“. Nicméně, mezinárodní kritici i místní obyvatelé tvrdí, že nový bezpečnostní zákon autonomii města ukončil.
Obrovskou vlnu protestů, kdy do ulic v červnu 2019 vyšly miliony Hongkonžanů, zvedl návrh bezpečnostního zákona. Od té doby až do letošního 19. září bylo dle dat hongkongské policie zadrženo 10 022 lidí.
Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že k policejnímu zatýkání protestujících bylo použito „donucovacích prostředků pro politické účely, což je v rozporu s ochranou právního státu, respektováním lidských práv, včetně práva shromažďovacího a svobody vyjádření“.
Zároveň ve čtvrtek přijal americký Výbor pro zahraniční záležitosti Sněmovny reprezentantů zákon umožňující udělení dočasného utečeneckého statutu Hongkonžanům v USA, kteří mají strach z pronásledování v případě návratu do Hongkongu.
Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: J. S.