Zdenka Danková

15. 10. 2020

JIHLAVA – Co možná všichni rodiče nevědí, je, že školní jídelny ve městech jsou v provozu. Žáci i studenti mají nárok na zvýhodněné státem dotované stravování ve školních jídelnách, a tak jsou např. v Jihlavě všechny školní jídelny v provozu. (Podrobnosti ZDE). Rodiče by se měli informovat na svých obecních úřadech, zda je všude takto možnost poskytována.

Od 14. října přestaly jezdit školní spoje. Od pátku 16. 10. přestanou jezdit noční linky. Od čtvrtka 22. 10. bude v jihlavské MHD jezdit vozů ještě méně. Dopravnímu podniku v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, a tak je nucen redukovat spoje.

Dobrovolnické centrum na magistrátě

Po letní pauze začalo na jihlavském magistrátu fungovat opět dobrovolnické centrum. Dobrovolnické centrum není pouze pro seniory, uvádí správce webu Mgr. R. Daněk.

Pokud by se někdo domníval, že dobrovolníci pomáhají jen starým lidem, byl by na omylu. Pomohli i mladému páru, který byl nemocný, s nákupem krmení pro kočky. Mladí lidé, kteří si i v nemoci potraviny obstarávají přes eshop rohlik.cz, si nevěděli rady s tím, jak obstarat krmení, a tak se obrátili na dobrovolníky. Tím se pomohlo i hladové kočce, podotýká správce.

Další odvážná dobrovolnice pomáhala i mladé rodině s miminkem, která právě zůstává doma v karanténě s COVID pozitivním otcem, a došel jim Sunar. Nákup trval jen chvilku, a  dobrovolníci měli obrovskou radost.

Na výzvu se našlo asi deset dobrovolníků, kteří nabízejí svou pomoc. Za den se podařilo zatím vyřídit asi pět požadavků pomoci.

Roušky už se nešijí a nerozdávají. Dobrovolníci vyřizují hlavně nákupy, vyzvedávání léků na recept, venčení domácích zvířat, drobné úklidy nemohoucím nebo např. doprovod k lékaři.

Péče o děti zaměstnanců krizové infrastruktury je zajištěna

Nezbytnou péči pro děti ve věku o 3 do 10 let v rámci krizového vládního opatření od 14. 10. 2020 zajišťuje na území města Jihlavy jedna ze základních škol. Je to ZŠ Evžena Rošického. Provoz školy je zajištěn od 6,30 hod do 16,00 hod v malé budově s jídelnou. Péče bude poskytována pouze v pracovní dny. Pitný režim a oběd pro děti bude zajištěn.

TIP: Nouzový stav v Jihlavě (jihlava.cz)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…