JIHLAVA – Co možná všichni rodiče nevědí, je, že školní jídelny ve městech jsou v provozu. Žáci i studenti mají nárok na zvýhodněné státem dotované stravování ve školních jídelnách, a tak jsou např. v Jihlavě všechny školní jídelny v provozu. (Podrobnosti ZDE). Rodiče by se měli informovat na svých obecních úřadech, zda je všude takto možnost poskytována.

Od 14. října přestaly jezdit školní spoje. Od pátku 16. 10. přestanou jezdit noční linky. Od čtvrtka 22. 10. bude v jihlavské MHD jezdit vozů ještě méně. Dopravnímu podniku v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, a tak je nucen redukovat spoje.

Dobrovolnické centrum na magistrátě

Po letní pauze začalo na jihlavském magistrátu fungovat opět dobrovolnické centrum. Dobrovolnické centrum není pouze pro seniory, uvádí správce webu Mgr. R. Daněk.

Pokud by se někdo domníval, že dobrovolníci pomáhají jen starým lidem, byl by na omylu. Pomohli i mladému páru, který byl nemocný, s nákupem krmení pro kočky. Mladí lidé, kteří si i v nemoci potraviny obstarávají přes eshop rohlik.cz, si nevěděli rady s tím, jak obstarat krmení, a tak se obrátili na dobrovolníky. Tím se pomohlo i hladové kočce, podotýká správce.

Další odvážná dobrovolnice pomáhala i mladé rodině s miminkem, která právě zůstává doma v karanténě s COVID pozitivním otcem, a došel jim Sunar. Nákup trval jen chvilku, a  dobrovolníci měli obrovskou radost.

Na výzvu se našlo asi deset dobrovolníků, kteří nabízejí svou pomoc. Za den se podařilo zatím vyřídit asi pět požadavků pomoci.

Roušky už se nešijí a nerozdávají. Dobrovolníci vyřizují hlavně nákupy, vyzvedávání léků na recept, venčení domácích zvířat, drobné úklidy nemohoucím nebo např. doprovod k lékaři.

Péče o děti zaměstnanců krizové infrastruktury je zajištěna

Nezbytnou péči pro děti ve věku o 3 do 10 let v rámci krizového vládního opatření od 14. 10. 2020 zajišťuje na území města Jihlavy jedna ze základních škol. Je to ZŠ Evžena Rošického. Provoz školy je zajištěn od 6,30 hod do 16,00 hod v malé budově s jídelnou. Péče bude poskytována pouze v pracovní dny. Pitný režim a oběd pro děti bude zajištěn.

TIP: Nouzový stav v Jihlavě (jihlava.cz)