Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo bezprecedentní obvinění proti osmi mužům, kteří se na příkaz čínského režimu snažili za pomoci nevybíravých taktik přinutit amerického občana čínského původu k návratu do Číny.

Obvinění, z nichž někteří pobývají v USA, se tři roky zaměřovali na bývalého zaměstnance čínské vlády, jeho ženu a dceru, kteří žijí od roku 2010 v New Jersey.

Obžaloba tvrdí, že Číňané jednali na základě příkazů čínských úřadů v rámci tzv. operace Hon na lišku, kterou Peking spustil v roce 2014 a jejímž cílem je dostat zpět do země disidenty nebo zběhlé funkcionáře, kteří se znelíbili Komunistické straně Číny.

„Obrátili jsme operaci ČLR Hon na lišku vzhůru nohama – z lovců se stali lovení, z pronásledovatelů pronásledovaní,“ prohlásil na tiskové konferenci 28. října tajemník státního návladního pro národní bezpečnost, John Demers.

Muži byli obviněni z obtěžování a že jednali jako nezákonní agenti cizí mocnosti. Některé z taktik, jichž se dopustili, popsal Demers jako „šokující“. Například za pomoci nejmenovaných čínských funkcionářů přivezli do Spojených států stárnoucího otce oběti jako „překvapení“ a snažili se muže přesvědčit, aby se s ním vrátil do Číny.

Kromě toho byl dotyčný pravidelně ve dne i v noci sledován, unesli jeho sestru v Číně, dotírali na jeho dospělou dceru na internetu nebo nechávali na dveřích domu výhružné zprávy. Také mu posílali dopisy a video nahrávky s výhružkami, že pokud se nevrátí zpět, ublíží jeho rodinným příslušníkům v Číně.

„Toto není jednání, jaké bychom očekávali od zodpovědného státu, nýbrž něco, co bychom čekali od organizovaného zločineckého uskupení,“ prohlásil na tiskové konferenci ředil FBI Christopher Wray.

Obviněným hrozí až pět let vězení.

Článek byl redakčně zkrácen. Plnou verzi v angličtině najdete zde.