Prezidentské volby v USA 2020

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že bude v boji pokračovat navzdory tomu, že výsledky v některých velkých státech jeho cestu k vítězství ztenčují.

„Když sečtete legální hlasy, s přehledem jsem vyhrál,“ řekl ve čtvrtek večer východoamerického času. Když se sečtou „nelegální hlasy“, vítězem bude kandidát Demokratické strany Joe Biden, dodal.

Trump také prohlásil, že „bude bránit integritu těchto voleb“, s odvoláním na jejich důležitost. „Snaží se volby zmanipulovat,“ řekl a poukázal na to, že demokraté z Detroitu a Filadelfie se snaží „vykonstruovat výsledek prezidentského klání“.

„Chceme otevřenost a transparentnost, žádné záhadné hlasy, žádné nelegální hlasy odevzdané po volebním dni,“ řekl Trump. „Myslíme, že volby lehce vyhrajeme,“ dodal a prohlásil, že jeho tým má „mnoho důkazů“.

Poznamenal také, že vyhrál Iowu, Indianu, Ohio a Floridu navzdory „historickému ovlivňování ze strany velkých médií, finančních a technologických firem“ a také „zkreslování volebních průzkumů“. Poukázal konkrétně na Wisconsin, kdy agentury ukazovaly, že ztrácí na Bidena až 17 %, přičemž předběžné počty ukazují na vedení Bidena o pouhých 0,6 % (kolem dvaceti tisíc hlasů).

Americký prezident také uvedl, že pozorovatelům z jeho předvolební kampaně nebylo umožněno v několika oblastech dohlížet na průběh hlasování. Dodal, že hlasování prostřednictvím pošty je „zkorumpovaný systém“, který „korumpuje lidi“.

„Hlasy odevzdané přes poštu jsou katastrofou. Nemůžeme se nechat něčím takovým znemožňovat,“ prohlásil.

Biden
Kandidát Demokratické strany, Joe Biden, den po volbách ve Wilmingtonu, 4. listopadu 2020. (Drew Angerer/Getty Images)

Ve čtvrtek dopoledne kandidát demokratů, Joe Biden, řekl novinářům v Delaware, že jeho tým věří, že bude vítězem, až se všechny hlasy sečtou.

„Nemáme pochyb o tom, že až se sčítání ukončí, senátorka Harrisová a já budeme vítězi,“ řekl Biden. „Takže každého žádám, aby zůstal v klidu, všichni lidé, zůstaňte v klidu. Proces pokračuje. Počítání bude kompletní a již brzy budeme vědět.“

Opět zdůraznil, že „každý volební hlas musí být započítán“ a dodal, že „demokracie je někdy komplikovaná. Někdy vyžaduje také trochu trpělivosti“.

Ke čtvrteční noci, resp. pátku dopoledne středoevropského času, počítání hlasů stále není ukončeno ve státech Aljaška, Arizona, Georgie, Nevada, Pensylvánie a Severní Karolína.

Trumpův předvolební tým podal žaloby v Nevadě, Georgii, Pensylvánii a v Michiganu, aby se zastavilo počítání a byl umožněn lepší přístup k procesu počítání hlasů.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.


Poznámka české redakce Epoch Times: V souvislosti s americkými volbami se v mnoha státech množí stížnosti a podezření v souvislosti s validitou hlasování. Kapacitně nejsme schopni překládat větší množství článků věnujících se tématu, nicméně zde uvádíme odkazy na články v angličtině: