Michal Cabejšek

10. 11. 2020

Bratislava – Počet nakažených klesl mezi prvním a druhým kolem celoplošného testování na Slovensku o více než polovinu. Podle premiéra Igora Matoviče je to důkaz, že celoplošné testování má smysl. Vláda bude zároveň po doporučení ústředního krizového štábu diskutovat o prodloužení nouzového stavu o 90 dní – původně měl skončit 14. listopadu. S ním by také nově mohl platit zákaz nočního vycházení.

Během druhého kola plošného testování se tento víkend nechalo otestovat přes dva miliony lidí, testy odhalily něco přes 13 500 pozitivních případů, to je 0,66 procenta. Ve 45 okresech tak klesl počet případů o více než polovinu. Minulý víkend testy odhalily 1,47 procenta nakažených, tento víkend testy odhalily už jen 0,62 procenta.

Premiér Matovič nevyloučil, že plošná testování by mohla být pravidelná. Další kolo testování by se mělo týkat pouze okolo 500 obcí a pěti menších měst, tedy tam, kde byl odhalen výskyt onemocnění vyšší než jedno procento. Konat by se mělo o víkendu 21.–22. 11. „Moje představa je taková, že pokud bychom jednou za tři, čtyři týdny dokázali zajistit takové přetestování, tak bychom si mohli dopřát větší míru svobody. To je můj názor,“ uvedl premiér.

Po druhém kole celoplošného testování zůstalo 15 okresů, ve kterých mělo pozitivní výsledek testu nad 0,7 procenta, toto číslo bylo faktorem pro rozhodnutí o druhém kole celoplošného testování. To se tak během tohoto víkendu konalo v 45 okresech.

Pro srovnání premiér ukázal, jak se tři kola testování promítly na Oravě. „V průběhu 17 dnů jsme společným úsilím v okrese Námestovo snížili počet infekčních lidí o 88 procent,“ tvrdí premiér. Ve druhém kole se počet pozitivních případů v okrese Čadca snížil z 3,22 na 0,97.

Zákaz nočního vycházení

Současné omezení pohybu osob na Slovensku neplatí v době od 1.00 h do 5.00 h, nevztahuje se na osoby s negativním PCR testem nebo antigenním testem provedeným v rámci celoplošného testování. Pokud se však prodlouží nouzový stav, bude nově nařízený zákaz vycházení v době od 23.00 hod. do 5.00 hod. s podobnými výjimkami, jaké již platí v ČR. 

Dané opatření bude náhradou za prokazování se certifikáty s negativním výsledkem testu. Prokazovat by se jím mělo jen do neděle. Podle premiéra totiž starý test již nemá dále vypovídací hodnotu.

Související témata

Související články