Cathy He

19. 11. 2020

Prezident Donald Trump nedávno podepsal vládní nařízení zakazující americkým subjektům investice do firem s vazbami na čínskou armádu. Podle odborníků jde o významný krok urychlující celkové ekonomické odpoutání USA od čínského režimu.

Mnoho takových společností je veřejně obchodovaných na burzách po celém světě. Američtí investoři do této chvíle mohli (často nevědomky) prostřednictvím svých penzijních fondů či burzovních nástrojů dodávat kapitál čínským společnostem napojeným na čínskou armádu.

Americké investice do těchto společností pomáhají financovat čínský režim, a tím ohrožují národní bezpečnost.

Počínaje 11. lednem 2021 nebude umožněno investovat i do tak prominentních čínských společností jako například China Mobile nebo China Telecom, dále China Railway Construction Corp., výrobce kamerových systémů Hikvision, Aviation Industry Corp. of China, nebo chemického gigantu Sinochem. Investoři dostanou čas do 11. listopadu 2021 na odprodej všech těchto společností.

Ve vládním nařízení se uvádí, že americké investice do těchto společností pomáhají financovat čínský režim, a tím ohrožují národní bezpečnost.

„Americký kapitál by neměl financovat výrobu čínských komunistických zbraní, jejichž cílem je zabíjet Američany a omezovat vliv americké armády v Asii.“ řekl obchodní poradce Bílého domu Petr Navarro.

Trumpův příkaz dále umožňuje ministerstvu obrany označit další čínské firmy, u kterých bude mít podezření z napojení na armádu. Tím se výrazně komplikují investice Američanů do čínských aktiv.

Například akciové indexy MSCI zahrnují výrobce kamer Hikvision. Již v roce 2019 zařadila Trumpova administrativa firmu na černou listinu za její roli v masovém sledování Ujgurů v Číně. Americké subjekty tak s firmou již delší dobu nesmějí obchodovat.

Americká administrativa již delší dobu uplatňuje řadu obchodních či ekonomických opatření, které reagují na rostoucí hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Nový exekutivní příkaz je však prvním, který omezuje a cílí na finanční sektor.

Z originální článku newyorské redakce The Epoch Times přeložil Leoš Strnad.

Související témata

Související články