Janita Kan

20. 11. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

Osobní právník prezidenta Donalda Trumpa, Rudy Giuliani, prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci, že očekávané vítězství Joe Bidena v letošních volbách bylo výsledkem „národní konspirace“ plánované demokraty.

Bývalý starosta New Yorku uvedl před reportéry, že má důkazy o spiknutí, jehož cílem bylo ukrást klíčové státy Trumpovi, ale nemůže je zveřejnit.

„Není o tom pochyb. Tohle nebyl nápad nějakých deseti nebo dvanácti demokratických šéfů. Jde o plán. Člověk by musel být blázen, aby si to neuvědomil. Stejnou věc takto dělají v deseti velkých, ve většině případů nečestných, městech ovládaných demokraty,“ prohlásil Giuliani.

Trumpovi právníci spustili několik právních sporů v klíčových státech, kde viní volební komise z nesrovnalostí či podvodů. Dosud však neposkytli detailní důkazy pro svá tvrzení.

Záznam tiskové konference 19. listopadu 2020

https://www.youtube.com/watch?v=BlovNSzZ7N4
volby usa podvod trump
Pracovníci volební komise v okrese Allegheny organizují volební lístky ve skladě v Pittsburghu; 7. listopadu 2020. (Jeff Swensen / Getty Images)

Podle Giulianiho mají Trumpovi lidé minimálně deset svědků, kteří jsou připraveni svědčit u soudu o podvádění při volbách, ale jejich jména nemohou být zatím zveřejněna z obavy o jejich bezpečí a soukromí. Kromě toho disponuje Trumpův volební tým přinejmenším tisícovkou místopřísežných prohlášení od občanů, kteří byli svědky nepravostí, jež by „stačily na zvrácení jakýkoliv voleb“.

Právníci amerického prezidenta poukázali na různé případy volebních podvodů, k nimž došlo v klíčových státech jako Pensylvánie nebo Michigan. Giuliani citoval například místopřísežné prohlášení pracovnice volební komise, která dostala za úkol datovat volební lístky doručené 4. listopadu na 3. listopadu. Takovéto hlasy by se však správně počítat neměly, protože dorazily po uzávěrce.

„Máme takovýchto dalších sto. Nemůžu vám je ukázat, protože si ti lidé nepřejí, aby je obtěžovali,“ dodal Giuliani.

Právníci zastupující státní politiky a volební komise se proti obviněním ohradili a tvrdí, že jsou neopodstatněná a smyšlená.

Giuliani na tiskové konferenci rovněž oznámil, že už v pátek podá žalobu ve státě Georgie, kde půjde mimo jiné o volební podvody.

„V Atlantě neměli republikáni dovoleno sledovat proces zpracování volebních lístků došlých poštou. Inspekce byly totálně odvrhnuty, a máme také řadu dvojitých voličů, máme řadu voličů, kteří ve státě nežijí, a máme konkrétní důkazy o zastrašování a změnách ve hlasování. Všechno to bude v žalobě, která se podává zítra,“ uvedl Trumpův právník a dodal, že zvažuje podání žalob také ve státech Arizona, Virginie a Nové Mexiko.

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times.


Volby USA: Přehled zpráv – 21. listopadu 2020

https://www.youtube.com/watch?v=ku49Nk38Dz4

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.