Prezidentské volby v USA 2020

V americkém státě Georgie se stále ještě dořešují sporné výsledky prezidentských voleb. Nedávný audit a ruční přepočítávání hlasů odhalily více než 5 500 nezapočítaných hlasů pro různé kandidáty (většina z nich pro Donalda Trumpa), což snížilo výsledný rozestup mezi Trumpem a Joem Bidenem o přibližně 1 400 hlasů.

Nyní Joe Biden vede o 12 284 hlasů před Donaldem Trumpem.

Guvernér státu Brian Kemp 20. listopadu požádal o audit podpisů na obálkách poštou zaslaných hlasovacích lístků. Učinil tak během tiskové konference po ukončení ručního přepočtu hlasů.

„Je důležité si uvědomit, že tento audit se zaměřoval pouze na hlasovací lístky, nikoli na podpisy žádostí nepřítomných nebo na podpisy na obálkách s hlasovacími lístky,“ uvedl guvernér Kemp a dodal, že chce povzbudit státního tajemníka Brada Raffenspergera, aby pomohl rozptýlit obavy z falšování podpisů.

„Zdá se být velmi jednoduché provést ukázkový audit podpisů na obálkách poštou zaslaných hlasovacích lístků a porovnat je s podpisy na žádostech a ve spisech v kanceláři státního tajemníka,“ dodal guvernér.

Více než tucet pozorovatelů procesu prvního přepočítávání podepsalo místopřísežná prohlášení, která upozorňují na chyby a potenciální podvody. Včetně situací, kdy byly Trumpovy hlasy započítány pro Bidena, nebo nalezeny shodně vyplněné hlasovací lístky, které vypadaly, jako dopředu elektronicky vyplněné a následně hromadně vytištěné.

Republikánští senátoři podpořili guvernéra

Republikánští senátoři státu Georgia David Perdue a Kelly Loefflerová. (Getty Images)

Dva senátoři ze státu Georgie vyjádřili svoji podporu požadavku prezidenta Donalda Trumpa na překontrolování podpisů na hlasovacích lístcích.

„Podporuji požadavek prezidenta Trumpa na přepočítání v Georgii, přičemž budou podpisy na obálkách poštou zaslaných hlasovacích lístků řádně porovnány a ověřeny podle jejich podpisu na registraci. Cokoliv menšího než tohle nebude úplné a transparentní přepočítání,“ uvedl v neděli senátor David Perdue ve svém prohlášení na sociálních sítích.

Senátorka Kelly Loefflerová v samostatném prohlášení uvedla, že plně podporuje Trumpovu žádost.

„Musíme porovnat a ověřit podpisy hlasovacích lístků nepřítomných s jejich odpovídajícími registračními podpisy voličů, vyšetřit všechny nesrovnalosti při hlasování a započítat pouze hlasy, které byly legálně odevzdány,“ dodala senátorka.

Trumpova prezidentská kampaň požádala o další přepočítání, na základě tvrzení, že při první kontrole chyběl audit shody podpisů „a další důležité záruky“ pro snížení rizika započítávání neplatných hlasů.

Konzervativní aktivistka: Nejdůležitější částí je kontrola shody podpisů

Inspekce podpisů na 1,3 milionech hlasovacích lístcích odevzdaných ve všeobecných volbách bude nejdůležitější částí přepočítávání, uvedla konzervativní aktivistka Jenny Beth Martinová ze státu Georgia.

„Potřebujeme audit podpisů na hlasovacích obálkách,“ řekla Martinová deníku The Epoch Times. „Právě teď si myslím, že existuje důvod se domnívat, že tento proces nemusel být proveden správně.“

„Co se stalo prezidentu Trumpovi před čtyřmi roky? Druhá strana stále říkala, že nebyl legitimně zvolen prezidentem,“ řekla Martinová. „Kdybych byla Joem Bidenem, chtěla bych vyloučit takový argument v debatě, s níž se budu muset vypořádávat po další čtyři roky.“

„A tady v Georgii existuje poměrně jednoduchý způsob, jak se o to postarat a zjistit alespoň tento aspekt. Byly hlasovací lístky, které nebyly odevzdány osobně a zaslány poštou, odevzdány legálně? Jděte zkontrolovat ty podpisy,“ říká Martinová.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.