Prezidentské volby v USA 2020

Tisíce hlasovacích lístků nebylo započítáno do výsledků voleb v jednom z okresů státu Georgia během procesu sčítání hlasů, oznámili státní úředníci v pondělí večer. Chyba byla odhalena v rámci ručního přepočítávání hlasovacích lístků.

Většina z 2 600 (přes 1600) nezapočítaných hlasovacích lístků v okrese Floyd hlasuje pro prezidenta Donalda Trumpa. Nově objevené hlasovací lístky snížily rozdíl mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem o přibližně 800 hlasů.

Hlasovací lístky se nezapočítaly, protože je okresní úředníci neuploadovali během Election night (Volební noci), řekl novinářům během virtuální tiskové konference Gabriel Sterling, který spravuje státní volební systém pro státního tajemníka Brada Raffenspergera.

„Proto provádíte audity. S žádným zařízením ani ničím nejsou problémy, prostě tyto lístky nenaskenovali, jak to vypadá, nebo karta nebyla správně zasunutá,“ řekl Sterling.

„Takže tajemník říká, že je to taková ohromující hrubá chyba.“

Objevené hlasovací lístky snížily rozdíl mezi Trumpem a Bidenem o přibližně 800 hlasů. Nyní činí rozdíl mezi těmito dvěma kandidáty přibližně 13 400 hlasů.

Raffensperger požaduje odstoupení ředitele voleb v okrese Floyd kvůli tomu, co se stalo, uvedl Sterling, „protože to byla příliš důležitá věc, než aby se to mohlo stát takto“.

Dr. Tom Rees, předseda okresní volební rady, prostřednictvím e-mailu The Epoch Time řekl: „Snažíme se naším ručním přepočítáváním urovnat rozpory ve výsledcích z volebního dne.“

„Zúžili jsme problém na jednu hlasovací oblast, na hlasování předem a zaměřujeme se na to. Ruční sčítání proběhlo velmi dobře a jsem si jistý, že je přesné,“ dodal Rees.

Během přepočítávání hlasů v Georgii, které bylo nařízeno, dosud nedošlo k žádné podobné situaci.

Přepočítávání bylo nařízeno automaticky ze zákona, protože rozpětí rozdílu hlasů mezi Trumpem a Bidenem bylo menší než 1 procento.

Podle neoficiálního součtu hlasů vede Biden před Trumpem o něco málo přes 14 000 hlasů, což je 0,28 procenta. To bylo předtím, než byly nalezeny nezapočítané hlasovací lístky.

Nyní činí rozdíl mezi těmito dvěma kandidáty přibližně 13 400 hlasů.

I přes nezapočítané lístky, které byly objeveny v pondělí, se výsledek voleb pravděpodobně nezmění. – Gabriel Sterling, úředník volebního systému státu Georgia

Úředníci se zabývají údajným únikem vody v okrese Fulton, který zastavil sčítání hlasovacích lístků v den voleb, a také zkoumá, proč tamní úředníci podle všeho požádali pozorovatele voleb, aby opustili prostory.

David Shafer, šéf republikánské strany v Georgii, opakovaně uvedl, že úředníci v okrese Fulton požádali pozorovatele, aby odešli během volební noci, aby následně pokračovali ve sčítání hlasovacích lístků „tajně“.

Okres Fulton také minulý týden musel znovu provádět skenování hlasovacích lístků, kvůli zprávám o problémech se scanováním.

I přes nezapočítané lístky, které byly objeveny v pondělí, Sterling řekl, že výhra Bidena se pravděpodobně nezmění.

„Nemáme důvod se domnívat, že se něco blíží k bodu, kdy to vypadá, že to bude skutečně podstatná změna výsledku,“ řekl Sterling. „Situace v okrese Floyd byla nešťastná. Byla to špatná praxe řízení. Nevyšetřovali jsme to do hloubky, abychom zjistili, co se přesně stalo. Ale zdá se, že se to nezopakovalo nikde jinde, kde jsme to dosud prohlédli.“

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.