Rudy Giuliani, jeden z osobních právníků amerického prezidenta Donalda Trumpa, 11. listopadu řekl, že zhruba 650 000 hlasů v pensylvánské Filadelfii a Pittsburghu bylo sečteno nelegálně.

V rozhovoru s Lou Dobbsem z Fox Business Giuliani tvrdil, že republikánům nebylo umožněno dohlížet na téměř žádné hlasy z oněch několika set tisíců. Přitom státní volební zákon vyžaduje přítomnost pozorovatelů všech stran.

„Nyní mluvíme o zhruba 650 000 hlasech ve Filadelfii a Pitsburghu, které byly odevzdány coby nelegální,“ řekl Giuliani. „To, co tvrdila média, že nemáme žádné důkazy, je zcela absolutní lež, stejně tak jako lžou již léta.“

V pondělí sdělil ve svém stanovisku úřad pensylvánského guvernéra Toma Wolfa, že na proces dohlíželi pozorovatelé ze všech politických stran a že „jakékoliv naznačování opaku je lež“.

Úřad tak reagoval na Giulianiho předešlé tvrzení, že Trumpův tým má dost důkazů na změnu volebních výsledků v Pensylvánii.

Prezidentův právník v neděli sdělil moderátorce Marii Bartiromo z Fox News, že žaloby, které podal Trumpův tým, mohou prokázat, že v tomto rozhodujícím státě bylo nezákonně započítáno na 900 000 hlasů.

Dle předběžných neoficiálních výsledků Pennsylvania Department of State, jež je odpovědné mimo jiné i za volby, Joe Biden získal ve státě 3,35 milonu hlasů a Trump 3,31 milionu.

„Máme dost lidí, kteří viděli, jak jsou lidé z volebních míst odstrkováni. Máme lidi, kterým bylo doporučeno, ať volí jiným způsobem, a bylo jim ukázáno, jak to udělat. Dávám vám celkový obraz,“ řekl Giuliani.

Giuliani také řekl, že když se počítaly korespondenční hlasy (odevzdané poštou), republikánským pozorovatelům bylo po 24 hodin zabráněno vstoupit do místnosti, ve které se počítalo.

„I když jsme šli na soud a bylo nám umožněno přiblížit se o šest stop (cca 1,8 metru), demokraté se s počítacími automaty posunuli o šest stop dále. Tohle je zaznamenáno na videu. A je k tomu 50 svědků,“ pokračoval.

V pondělí Trumpův tým podal novou žalobu zaměřenou na zastavení certifikace volebních výsledků v Pensylvánii, ve které se uvádí, že demokratické a republikánské okresy nenásledovaly stejná pravidla při chybných korespondenčních hlasech, a že republikánští pozorovatelé nemohli dohlížet na proces počítání hlasů ze smysluplné vzdálenosti.

Žaloba obsahuje i svědectví pracovníka pošty z okresu Erie, který tvrdí, že slyšel svého nadřízeného mluvit o nelegálním antedatování hlasovacích lístků, které obdrželi po zákonem stanovené lhůtě, tak, aby se jevily jako platné.

Překlad a zkrácení původního článku newyorské redakce: J. S.