Prezidentské volby v USA 2020
V pořadu internetové televize XTV Podtrženo sečteno promluvil bývalý český ministr financí Vlastimil Tlustý. Moderátor Luboš Xaver Veselý mu položil několik otázek směrem k současným prezidentským volbám v USA. Zejména průběh takzvaného korespondenčního hlasování vzbudil řadu pochybností o regulérnosti voleb.
„Ukazuje se, že v americkém volebním systému je přinejmenším jedna vážná vada, a to jest, jak zpětně prokazovat, že korespondenční hlasy jsou skutečně hlasy pravých lidí, a že jsou jedinečné, to znamená, že tam nejsou žádné černé duše a žádné tupláky,“ reagoval Tlustý na zprávy o tom, že někdo hlasoval jménem již zemřelých lidí, nebo že docházelo ke dvojitému hlasování jednoho člověka či hlasování pod smyšlenou identitou.
„To že se objevily desetitisíce a statisíce hlasů, které přišly poštou a všechny volí jednoho a toho samého kandidáta (Joea Bidena), to je podle mého názoru jasný statistický důkaz, že ta vada je vážná, a že to zavání organizovaným podfukem,“ uvedl Tlustý. „Zatím to nikdo neříká, ale hrozí to pojmem zmanipulované volby.“
„Zatím to nikdo neříká, ale hrozí to pojmem zmanipulované volby.“ – Vlastimil Tlustý, ex-ministr financí
Na otázku, čemu má člověk věřit, Tlustý odpovídá: „Je to velká rána vytvořenému dojmu, že v Americe je všechno perfektní a demokracie je tam perfektní,“ říká Tlustý.
Přezkum výsledků voleb bude podle Tlustého trvat dlouho. „Když chcete hledat tupláky, jak jsem to nazval, to, že někdo za někoho volil a poslal to identifikační číslo už podruhé nebo potřetí, to technicky znamená, že u těch milionů podezřelých korespondenčních hlasů musíte nechat prohnat počítačem všechny ostatní voliče, kterých jsou desítky milionů, a kontrolovat, jestli tam to číslo není ještě jednou,“ říká Tlustý s odvolávkou na skutečnost, že i v případě, kdy dojde k odhalení dvojitých hlasování nebude jasné, který hlas se bude počítat.
„Když hlasovali dvakrát pro stejného kandidáta, jeden hlas škrtnete, ale co když hlasoval pokaždé pro jiného kandidáta?,“ ptá se bývalý ministr financí. „Dokážu si představit, že to může vést ke zpochybnění voleb a dojít k jejich opakování.“
„Není důležité, kdo vyhraje volby, důležité je, kdo počítá hlasy.“ – Vladimír Iljič Lenin, komunistický diktátor
Podle Tlustého je průběh korespondenčního hlasování v USA varováním pro celý svět, aby takovou věc raději vůbec nezaváděl. „Tahle hrůza, kterou vidíme přicházet ze Spojených států, má pro nás tu cennost, že bychom tu blbost neměli opakovat.“
„Ono to vypadá velmi krásně. Představuji si mladé lidi, jak sedí u hamburgerů a v mobilním telefonu mačkají na fotografii toho správného kandidáta. Radují se z toho, jak jsou moderní, že si mohou přes displej koupit nejenom toho hamburgera, ale také zvolit prezidenta,“ uvedl Tlustý.
„Jenomže mezi tím zmáčknutím na obrazovce a přičtením hlasu ve volební komisi, jsou různá technická zařízení, a tam se s tím dají dělat věci,“ říká exministr. „Můžete mačkat co chcete, a může jim tam přijít, že volíte úplně někoho jiného.“
Nakonec zazněl z úst Moderátora Luboše Xavera Veselého citát výroku komunistického vůdce a diktátora Vladimíra Iljiče Lenina: „Není důležité, kdo vyhraje volby, důležité je, kdo počítá hlasy.“