Bowen Xiao

13. 11. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

PHOENIX — Arizonská kongresmanka Debbie Lesková (republikáni) uvedla, že prezident Donald Trump by neměl uznat výsledek voleb jako konečný, dokud nebude vyřešena každá možná právní bitva. Řada jejích voličů jí údajně kontaktovala kvůli nesrovnalostem, které vnímali na volebních místech po celém státě.

„Myslím, že dokud se to všechno nevyřeší, prezident by neměl uznat výsledek voleb, protože to ještě neskončilo,“ řekla deníku The Epoch Times 10. listopadu 2020. „Kdyby byl ve stejné situaci Biden, zachoval by se stejně,“ dodala Lesková.

Okresní úředníci státu Arizona očekávají, že tento týden sečtou desítky tisíc zbývajících volebních lístků. Trump je podle posledních neoficiálních výsledků vzdálen přibližně 0,39 procenta hlasů od demokratického kandidáta Joea Bidena. Automatické přepočítání podle zákona USA proběhne v případě, že bude konečný rozdíl hlasů mezi kandidáty nižší než jedna desetina jednoho procenta (0,1).

„Je stále možné, že Trump Arizonu vyhraje,“ prohlásila kongresmanka Debbie Lesková.

Lesková uvedla, že od médií je nezodpovědné prohlašovat, že Arizonu vyhrál Joe Biden, když stále ještě zbývá sečíst mnoho hlasů. Trumpova kampaň předpokládá, že volby v Arizoně vyhraje prezident Trump. Každopádně vítěz získá 11 volitelů, kteří poté budou spolu-rozhodovat o volbě prezidenta. Celkem je 540 volitelů.

Předběžný výsledek, který nebere v úvahu státy s nedeklarovanými či právně napadenými výsledky. (aktuální k 12. listopadu 2020)
Předběžný výsledek, který nebere v úvahu státy s nedeklarovanými či právně napadenými výsledky. (aktuální k 12. listopadu 2020)

„Média nevyhlašují vítěze; nejsou to média, kdo určuje, kdo je prezidentem. Žádný ze států zatím hlasování neověřil,“ uvedla Lesková. „Stále se počítají hlasy, stále existují soudní spory, které je třeba vyřešit.“

Kongresmanka Lesková, která zastupuje 8. arizonský okrsek a je členkou Sněmovny reprezentantů USA, uvedla, že ji kontaktovalo několik jejích voličů. „Mysleli si, že se s jejich hlasy nebo na volebních místech děje něco směšného.“

Většina hovorů se týkala dvou otázek: nucení používat psací potřeby značky Sharpie ve volebních místnostech a označení hlasů při kontrole skrze státní webový portál jako zrušených.

Lesková uvedla, že již hovořila se státní tajemnicí a okresními volebními úředníky, a všichni prohlásili, že Sharpie neznehodnocují hlasovací lístky. Pro tyto volby byly použity nové hlasovací lístky. Úředníci Leskové uvedli, že hlasovací políčka na druhé straně hlasovacího lístku byly vytisknuté offsetovou tiskárnou, takže i kdyby Sharpie propíjely na druhou stranu, nevadilo by to. Volební úředníci jí také oznámili, že testovali pera různých značek a značka Sharpie z nich vyšla jako nejlepší.

K druhé otázce Lesková uvedla, že úřad státní tajemnice ji informoval o tom, že řada těchto hlasů byla zrušena, neboť hlasující původně požadovali volit skrze poštovní hlasy, ale neposlali je poštou, ani je nedonesli k volebním urnám. Naopak se dostavili k osobnímu hlasování v den voleb. Jejich osobní hlas byl poté započítán skrze volební přístroj.

Lesková nicméně uvádí, že toto vysvětlení dotyčným voličům předala, a oni ji konfrontovali s tím, že nikdy nepožadovali volit skrze poštovní hlasovací lístek.

„Takže to je vše, co vím,“ říká Lesková.

Kongresmanka uvedla, že řekla všem jednotlivcům, kteří ji kontaktovali, aby veškeré problémy nahlásili na webové stránky Trumpovy prezidentské kampaně.

Aktuality o průběhu voleb v USA k 12. listopadu 2020.

Lesková vedla se členy Trumpovy kampaně několik konferenčních hovorů. Kampaň rozběhla právní případy v Nevadě, Pensylvánii a Georgii.

Trumpova kampaň také podala žalobu v Arizoně kvůli údajným odmítnutým hlasům v největším okrese Maricopa. Podle ní byly některé osobně podané hlasy byly při sčítání ignorovány z důvodu chybných instrukcí podaných přítomnými pomocnými volebními pracovníky.

„Podle žaloby požadují manuální kontrolu těchto hlasovacích lístků. Uvidíme, jako to dopadne,“ dodala Lesková.

Desítky arizonských voličů minulý týden The Epoch Times sdělily, že se cítí frustrovaní letošním zdlouhavým volebním procesem. Někteří se ptali, proč Arizona nemohla své výsledky zveřejnit ještě během volební noci, stejně jako to udělala Florida. Arizona má přibližně 7,2 milionů obyvatel, Florida má naproti tomu 21,4 milionů a ukončila sčítání hlasů mnohem dříve.

Lesková také uvedla, že mnozí voliči požádali o zaslání hlasovacích lístků, ale neposlali je poštou, a místo toho je vzali k volebním místům. Tyto hlasovací lístky se započítají až po volebním dni. „Takže ve velmi těsném souboji, může počítání všech těchto hlasovacích lístků trvat týden nebo dva.“

„Je důležité, aby si voliči zvolili zákonodárce, kteří budou udržovat integritu voleb,“ uvedla s tím, že volební zákony většinou určují státní zákonodárci.

Pro voliče, kteří se v této době cítí frustrovaní, má kongresmanka zprávu.

„Udržujte si naději,“ řekla. „Volby neskončí, dokud neskončí. Stále existuje možnost, že prezident Trump bude prezidentem.“

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.