Prezidentské volby v USA 2020
Pensylvánská soudkyně rozhodla ve prospěch kampaně prezidenta Donalda Trumpa 12. listopadu 2020. Podle soudu státní tajemnice Pensylvánie Kathy Boockvarová (demokraté) překročila svou pravomoc, když dva dny před volbami vydala nařízení změnit termín ukončení voleb .
„Soud dospěl k závěru, že respondentka Kathy Boockvarová, která v rámci své oficiální funkce státní tajemnice neměla statutární pravomoc vydávat 1. listopadu 2020 (dva dny před volbami) pokyny volebním okrskům, pokud tyto pokyny zamýšlely změnit lhůtu… pro některé voliče k ověření dokladů totožnosti,“ uvádí soudkyně Mary Hannah Leavittová v soudním výroku (pdf) z 12. listopadu 2020.
Proti rozhodnutí soudkyně Leavittové se může protistrana odvolat k pensylvánskému nejvyššímu soudu.
Boockvarová v minulosti projevovala zaujatost vůči Donaldu Trumpovi, porušila podle republikánů zákon o hlasování Help America Vote Act (HAVA), když nesprávně prodloužila lhůtu pro identifikaci nepřítomných voličů a volebních lístků zasílaných poštou.
Republikáni již dříve namítali, že „tajemnice směřovala okresní rady k tomu, aby započítaly hlasovací lístky, které zákonodárný sbor (General assembly) označil za neplatné, a které by se neměly započítávat“.
Zapečetění sporných hlasovacích lístků
Soudce Nejvyššího soudu USA Samuel Alito nařídil 6. listopadu 2020 volebním úředníkům v Pensylvánii oddělit hlasovací lístky, které dorazily po dni, kdy se konaly volby (volební den).
Nařízení uvádí (pdf), že tyto oddělené hlasovací lístky musí být uchovávány „v zajištěné, bezpečné a zapečetěné nádobě odděleně od ostatních volebních hlasovacích lístků“. Více zde…
Začátkem tohoto týdne tajemnice Boockvarová uvedla, že během sporné třídenní lhůty bylo obdrženo přibližně 10 000 hlasovacích lístků. Dále uvedla, že pensylvánští volební úředníci obdrželi 94 000 prozatímních hlasovacích lístků a podle Pennlive zbývá ještě sečíst přibližně 49 000 poštovních hlasovacích lístků, které dorazily před uzavřením volebních místností v den voleb.
Posunutí uzávěrky o 3 dny
V dalším sporném případu, vydal Nejvyšší soud v Pensylvánii, který má 5 demokratů a 2 republikány, tedy demokratickou většinu, nařízení o prodloužení voleb. 17. září 2020 rozhodl, že volební úředníci mohou přijímat všechny poštovní hlasovací lístky, včetně hlasovacích lístků nepřítomných osob, do tří dnů po volebním dni 3. listopadu 2020.
Republikáni, včetně Trumpovy prezidentské kampaně, již v minulosti podali žádosti k nejvyššímu soudu o zadržení tohoto rozhodnutí a urychlené projednání návrhu na přezkoumání věci samotné.
Podle republikánů rozhodnutí soudu porušuje federální zákon, protože takové rozhodnutí podle ústavy náleží zákonodárcům, nikoli soudům. Soudy nemohou vydávat nebo měnit zákony USA.
Trumpova kampaň a republikáni nyní čekají na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o tom, zda Nejvyšší soud v Pensylvánii postupoval legálně, když o 3 dny prodloužil lhůtu pro přijímání hlasovacích lístků. Několik republikánských generálních prokurátorů z jiných států se připojilo k žalobě proti nejvyššímu soudu v Pensylvánii.
Masivní právní boj
Republikánská národní rada (RNC) a republikánští spojenci bojují proti snahám demokratů posunout zákonem stanovená pravidla, která vedou k započítávání nezákonných hlasovacích lístků.
Kampaň RNC a Donalda Trumpa má více než 500 dobrovolných právníků a několik firem působících v Pensylvánii, které jsou plně připraveni vést soudní spory podle potřeby, aby byla zajištěna integrita hlasovacího procesu.
„RNC dělá vše, co je v našich silách, aby zajistila, že tyto druhy problémů budou vyřešeny a bude dodržována litera zákona,“ uvedla ve svém prohlášení předsedkyně RNC Ronna McDanielová. „Nebudeme nečinně přihlížet, protože demokraté používají pochybné a nelegální taktiky k naklánění misek vah ve svůj prospěch a proti vůli amerického lidu. Budeme pokračovat v boji za volební integritu na každém kroku, dokud nebudou výsledky hlasování kompletně ukončené.“
Mezitím v Pensylvánii existují další nevyřešené právní problémy, včetně jednoho, ve kterém mají být prověřeny tisíce hlasovacích lístků, které byly údajně nesprávně započítány.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.