Zdenka Danková

25. 11. 2020

Praha Za účasti prezidenta ČR, premiéra a ministra obrany proběhlo v úterý 24. 11. velitelské shromáždění náčelníka Generálního štábu Armády ČR, armádního generála Aleše Opaty.

Všichni zúčastnění především poděkovali vojákům za pomoc v boji s koronavirovou epidemií a jednomyslně se shodli v tom, že je potřeba odmítnout škrty a podpořit modernizaci armády. Dále následovalo objasnění priorit a hlavních úkolů AČR v roce 2021.

Podle generála Opaty se nacházíme v nelehké době, kdy čelíme nejen epidemii Covid-19, ale zároveň se vypořádáváme s největším přezbrojením v historii naší armády. Je také nutno čelit snahám zpochybnit obranný rozpočet.

Podle Opaty je však každá krize zároveň zkouškou, jež prověřuje schopnosti. Podle něj se potvrdilo, jak je armáda důležitá pro obranu země na všech frontách a proti jakémukoli nepříteli. Vojáci musí být kvalitně připravení, schopní se adaptovat na každou situaci, rychle reagovat a najít řešení, vysvětlil Aleš Opata a dodal: „Potvrdilo se, že svět opravdu není a nebude bezpečné místo.“

Novinky ve vybavení armády

Podle Opaty ani těžká brigáda nestačí. Armáda potřebuje nejen vozidla pěchoty, ale generál má jasnou vizi, co je pro armádu třeba: umělá inteligence, roboti, ochrana živé síly, drony, laserové zbraně, přesně naváděná munice, automatické systémy, věda a výzkum, kybernetické síly.

„To koneckonců odsouhlasilo i NATO jako novou operační doménu,“ dodal.

Prezident podpořil skutečnou modernizaci armády

Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí resortu obrany o zvýšení bojeschopnosti a vyslovil se pro skutečnou modernizaci armády. Podmínky úspěchu v tomto směru jsou podle něj dvě.

„První je podpora českého zbrojního průmyslu, a druhá je skutečná modernizace armády, nikoli kupování starých zbraní, které už téměř dosloužily, ale soustředění se na novou generaci zbraní,“ uvedl prezident.

Armáda nám zásadně pomohla v boji s pandemií, potvrdil premiér A. Babiš.

„Vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s chytrou karanténou,“ zdůraznil premiér.

Také ministr obrany L. Metnar jednoznačně odmítl škrty v obranném rozpočtu a zdůraznil, že zastaralou výzbroj armády je nezbytné modernizovat.

„Jeden dlouholetý dluh vůči vojákům vyřešíme tento týden, kdy podepíšeme smlouvu na nákup 1 200 terénních automobilů Toyota Hilux, které nahradí 40 let staré UAZy,“ odhalil ministr čerstvou novinku.

V další neveřejné části velitelského shromáždění se vojáci věnovali hlavním úkolům AČR v roce 2021. 

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.