Útok na Kapitol

Lidé mávající americkými vlajkami, vyjadřující podporu prezidentu Donaldu Trumpovi, zhruba ve 20:15 hodin prolomili bariéry před budovou Kapitolu, přemohli kapitolskou policii a natlačili se dovnitř budovy, kde právě zasedal Kongres USA.

Obě parlamentní komory právě projednávaly námitky proti průběhu voleb v USA. Republikánští senátoři a poslanci předkládali důkazy pro obvinění z volebních podvodů během prezidentských voleb v několika státech USA.

Ve 22:25 požádal prezident Trump protestující, aby místo protestu pokojně opustili. „Vím, že se trápíte. Vím, že jste zranění. Máme volby, které nám byly ukradeny. Bylo to drtivé vítězství a každý to ví. Zejména druhá strana. Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít vládu zákona. Musíme mít respekt k našim skvělým lidem, k zákonu a pořádku. Nechceme, aby byl kdokoliv zraněn,“ vzkázal prezident Trump protestujícím.

„Je to velmi obtížná doba. Nikdy před tím nebyla taková doba, jako je tato. Takové věci se mohly stát. Byly to podvodné volby, ale nesmíme hrát do rukou těchto lidí. Musíme mít mír. Tak běžte domů. Milujeme vás. Jste skvělí. Viděli jste, co se stalo. Viděli jste, jak se ostatní chovali. Jsou tak špatní a zlí. Vím jak se cítíte, ale běžte domů a běžte domů pokojně,“ dodal prezident Trump.

Trump zveřejnil výzvu na svém twitterovém účtu. Twitter Trumpův projev okamžitě cenzuroval kvůli jeho prohlášením o volebních podvodech.

Ve 22:30 lidé pokojně odcházejí z místa protestu.

Celý proslov Donalda Trumpa: