Redakce Epoch Times

24. 1. 2021

Czech Ensemble Baroque uvede v neděli 24. ledna Kaiserrequiem od J. J. Fuxe, který je nazýván „Vídeňským Bachem“.

V posledních 30 letech se uši odborné i barokomilné veřejnosti upínaly k dílům Bacha, Lullyho, Vivaldiho, Zelenky…, ale velmi málo bylo slyšet o Vídeňském baroku. Toto epicentrum hudby a naše tehdejší „hlavní město“ je známo spíše jako centrum tzv. Vídeňského klasicismu. Ten by však bez svého barokního předchůdce samozřejmě nemohl vzniknout. Jména jako Schmelzer, Caldara či Porpora jsou neprávem opomíjena a zejména pak „Vídeňský Bach“ a učitel mnoha klasicistních skladatelů Johann Josef Fux, který patří mezi elitu světových barokních skladatelů.

Czech Ensemble Baroque chce posluchače obohatit uvedením významné mše za zemřelé na nedělním live streamovém koncertu: 24/1/2021 19,30

Fux, J. J.: Kaiserrequiem

(3. koncert cyklu Bacha na Mozarta! – přeloženo z listopadu 2020)

Live stream z Konventu Milosrdných bratří na YouTube kanálu Czech Ensemble Baroque:

Program: Johann Joseph Fux: Requiem – Missa pro defunctis (Kaiserrequiem K 51-53)

Soli: R. Kružíková, P. Radostová, M. Böhmová, L. Netušilová, M. Jägerová, J. Kubín, J. M. Procházka aj. – zpěv

Koncertní mistr: E. Machová

Dirigent: Roman Válek

Kdo byl „Vídeňským Bachem“?

Fuxův skladatelský odkaz je obsáhlý. Zachovalo se kolem 400 kompozic, jejichž charakter vyplývá jednak z konvencí vídeňského dvora počátku 18. století, jednak z Fuxovy významné pozice.

Johann Joseph Fux byl v roce 1698 jmenován dvorním skladatelem habsburského císaře Josefa I. ve Vídni. Tato skutečnost je o to pozoruhodnější, že od počátku 17. století ve dvorském hudebním životě dominovali spíše hudebníci z Itálie.

Kaiserrequiem bylo původně zkomponováno pro pohřeb císařovny Leonory v roce 1720 a zaznělo pak ještě několikrát – při dalších pohřbech v císařské rodině, například v roce 1736 na pohřbu prince Evžena Savojského a o 4 roky později na zádušní mši za císaře Karla VI.

„Několikrát bylo také provedeno pro obřady v den Všech svatých, z čehož vycházela i naše dramaturgie, neboť koncert měl původně zaznít právě v dušičkovém období, tedy v listopadu v kostele sv. Janů. Nyní jej provedeme v neděli v Konventu Milosrdných bratří a těšíme se s ním do obýváků našich věrných posluchačů“ zve Roman Válek.

Také Bach a Mozart, oba velcí obdivovatelé teoretického Fuxova spisu Gradus ad Parnassum, budou na koncertě přítomni. Přiblíží posluchačům dobový kontext zádušní mše a zazní také úryvky z dobových kázání, která jsou samostatným, velmi hodnotným, literárním žánrem.

Další plánovaný stream na YouTube kanálu Czech Ensemble Baroque:

8/2/2021 Dixit Dominus (2. koncert cyklu Bacha na Mozarta!)

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.