Susanne Ausic

6. 3. 2021

NĚMECKO – V tuto chvíli existuje spor o tom, do jaké míry má injekce COVID-19 smysl v kontextu zastavení šíření epidemie. Žádost poslankyně AfD Caroly Wolleové (DR 16/9681) vyvolává nové otázky. Na její dotaz odpovědělo Ministerstvo sociálních věcí a integrace Bádensko-Württembersko.

Na otázku, zda očkovaní lidé mohou přenášet koronavirus, uvádí:

„U vakcín mRNA dosud nebylo objasněno, do jaké míry je snížen nebo zabráněn přenos (přenos patogenů) očkovanými osobami.“

Na otázku, jak dlouho ochrana očkováním trvá, odpovídá „dosud není známo“ s odkazem na Institut Roberta Kocha. Ochrana navíc nezačne okamžitě po očkování – „a někteří očkovaní lidé zůstávají nechráněni“.

Rovněž není známo, zda očkování „chrání před kolonizací patogenem SARS-CoV-2 nebo před přenosem patogenu na jiné lidi“. Proto i po očkování je důležité chránit sebe a své životní prostředí v rámci pravidel AHA, která zahrnují dodržování rozestupů a nošení obličejové masky.

Převážný názor je, že lidé, kteří již mají pozitivní test PCR, by podle doporučení Stálé vakcinační komise (STIKO), které ve své odpovědi uvedl stát Bádensko-Württembersko, „nejprve nebyli očkováni“. Předpokládá se, že po prodělané infekci má většina lidí „alespoň určitý ochranný účinek“ protilátek.

Jak dlouho vydrží, dosud nebylo přesvědčivě zodpovězeno.

Kvůli nedostatku vakcín by se pro očkování měli upřednostnit ti, kteří nemají přirozenou ochranu před koronavirem. Pokud je k dispozici dostatek vakcíny, „podle STIKO by lidé, kteří byli dříve nemocní COVID-19, měli být obecně očkováni asi šest měsíců po uzdravení, s přihlédnutím ke stanovení priorit“.

Pokud je test PCR pozitivní po první vakcinaci, neměla by být druhá vakcinační dávka podána do šesti měsíců po druhém zotavení nebo diagnóze, podle doporučení STIKO. Proč je i v tomto případě stále podávána druhá očkovací dávka, je sporné, protože STIKO předpokládá, že lidé s pozitivním testem PCR tak či tak mají „určitý ochranný účinek“.

K 1. březnu 2021 bylo v Německu plně očkováno 2 159 412 lidí. Federální ministerstvo zdravotnictví uvádí, že více než čtyři miliony lidí dostaly alespoň jednu dávku vakcíny. Není však známo, zda si očkované osoby jsou vědomy toho, že je třeba předpokládat, že nejsou imunní a že mohou být nadále infekční.

článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.