Všechny banky mají své identifikační kódy. Běžný člověk si je ale všechny určitě nezapamatuje a není to ani nutné, stačí znát kód té své. Už jste slyšeli o SWIFT nebo BIC kódu?

Kódy bank jsou směrová 4místná čísla, které identifikují banku. Vždy je najdete v čísle svého účtu, za lomítkem. V současnosti existuje 66 kódů, každé bance přiřazuje jedinečný kód Česká národní banka. Použijete ho pouze v případě, že posíláte platbu v rámci České republiky, při přeshraniční platbě budete potřebovat jiný kód.

SWIFT a BIC kód

Pokud budete někdy potřebovat poslat peníze do zahraničí, budete k transakci potřebovat SWIFT kód, někdy označovaný také jako BIC kód. Tento kód má 8, nebo 11 číslic a skládá se z několika dílčích kódů. SWIFT/BIC kód tak v sobě obsahuje kód banky, kód země, který je značen většinou dvěma písmeny (pro Česko je to CZ, pro Slovensko SK atd.), kód regionu či místa, který je opět dvoumístný a je tvořen písmeny (například Praha má kód PP) a volitelný trojmístný kód pobočky.

SWIFT/BIC kód vždy najdete buď ve svém internetovém bankovnictví, nebo na kartičce ke svému účtu, kde je uvedeno také číslo vašeho účtu. Pokud kód nemůžete najít, sdělí vám jej na jakékoliv pobočce vaší banky.

IBAN kód

IBAN je další kód, který je nutný pro platbu do zahraničí. Právě díky němu totiž můžete poslat peníze do zahraniční banky. Tento kód se skládá z kódu země, dvoumístného kontrolního znaku, kódu banky a čísla vašeho účtu. V Česku IBAN obsahuje celkem 24 míst, maximálně ale může být 30místný, pokud využívá i mezery. Mezery v IBAN kódu se píší za každým čtvrtým znakem, využívají se spíše v písemné podobě, v elektronickém styku se nepíší.

Strukturu IBAN kódu si určuje každá země sama, ale musí být dodržena jistá pravidla: určené pozice kódu banky a čísla účtu se nesmí měnit.

Banky bez SWIFT kódu a zahraniční platba

Dnes existují také banky, které nedisponují SWIFT kódem, i tak je ale možné v nich zahraniční platbu uskutečnit. Nabízejí se zejména 3 možnosti: platba v korunách, nestandardní platba nebo přesměrování platby přes BIC ČSOB.

Všechny potřebné kódy pro uskutečnění jakékoliv platby vždy zjistíte v internetovém bankovnictví, nebo vám je sdělí banka, ať už elektronicky, nebo na kterékoliv pobočce. Pokud se chystáte posílat peníze do zahraničí, příslušné kódy bank najdete přímo v internetbankingu, stačí vyhledat danou banku a kód se doplní sám.