PR článek

16. 3. 2021

Všechny banky mají své identifikační kódy. Běžný člověk si je ale všechny určitě nezapamatuje a není to ani nutné, stačí znát kód té své. Už jste slyšeli o SWIFT nebo BIC kódu?

Kódy bank jsou směrová 4místná čísla, které identifikují banku. Vždy je najdete v čísle svého účtu, za lomítkem. V současnosti existuje 66 kódů, každé bance přiřazuje jedinečný kód Česká národní banka. Použijete ho pouze v případě, že posíláte platbu v rámci České republiky, při přeshraniční platbě budete potřebovat jiný kód.

SWIFT a BIC kód

Pokud budete někdy potřebovat poslat peníze do zahraničí, budete k transakci potřebovat SWIFT kód, někdy označovaný také jako BIC kód. Tento kód má 8, nebo 11 číslic a skládá se z několika dílčích kódů. SWIFT/BIC kód tak v sobě obsahuje kód banky, kód země, který je značen většinou dvěma písmeny (pro Česko je to CZ, pro Slovensko SK atd.), kód regionu či místa, který je opět dvoumístný a je tvořen písmeny (například Praha má kód PP) a volitelný trojmístný kód pobočky.

SWIFT/BIC kód vždy najdete buď ve svém internetovém bankovnictví, nebo na kartičce ke svému účtu, kde je uvedeno také číslo vašeho účtu. Pokud kód nemůžete najít, sdělí vám jej na jakékoliv pobočce vaší banky.

IBAN kód

IBAN je další kód, který je nutný pro platbu do zahraničí. Právě díky němu totiž můžete poslat peníze do zahraniční banky. Tento kód se skládá z kódu země, dvoumístného kontrolního znaku, kódu banky a čísla vašeho účtu. V Česku IBAN obsahuje celkem 24 míst, maximálně ale může být 30místný, pokud využívá i mezery. Mezery v IBAN kódu se píší za každým čtvrtým znakem, využívají se spíše v písemné podobě, v elektronickém styku se nepíší.

Strukturu IBAN kódu si určuje každá země sama, ale musí být dodržena jistá pravidla: určené pozice kódu banky a čísla účtu se nesmí měnit.

Banky bez SWIFT kódu a zahraniční platba

Dnes existují také banky, které nedisponují SWIFT kódem, i tak je ale možné v nich zahraniční platbu uskutečnit. Nabízejí se zejména 3 možnosti: platba v korunách, nestandardní platba nebo přesměrování platby přes BIC ČSOB.

Všechny potřebné kódy pro uskutečnění jakékoliv platby vždy zjistíte v internetovém bankovnictví, nebo vám je sdělí banka, ať už elektronicky, nebo na kterékoliv pobočce. Pokud se chystáte posílat peníze do zahraničí, příslušné kódy bank najdete přímo v internetbankingu, stačí vyhledat danou banku a kód se doplní sám.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.