Zdenka Danková

25. 5. 2021

Prtioko na vandru

Lipnický malíř, Jaroslav Panuška st. (Panuška Jaroslav (1872–1958), patrně sám nebyl vynálezcem tohoto trojnohého symbolu. Takzvané prtioko bylo starobylým znakem počestného cechu obuvníků a bylo opředeno řadou pověstí.

Panuška jej znázornil jako obuvníka na vandru a přidal k němu chmurné pozadí – šibenici s popraveným oběšeným na obzoru. Tak to píše ve svém dopise r. 1955 v Kochánově u Lipnice.

Triquetra, symbol Trojné Bohyně

Triquetra
Triquetra. (Volné dílo)

Dalším trojcípým symbolem je Triquetra, trojitá bohyně (Triquetra, Trinity) – z latinského tri – tři, a quetrus – opatřený rohem, původně prostě ve významu trojúhelník). Po příchodu křesťanství to býval často používaný symbol Nejsvětější trojice, který se skládá ze tří vzájemně propletených oblouků (ze tří symbolů ryb – tzv. vesica piscis), můžeme v něm spatřit tři ryby, někdy s kruhem okolo.

Symbol Trojné Bohyně je spolu s Keltským uzlem jedním z nejznámějších symbolů keltského dědictví.

Slovo „triquetra“ pochází z latiny a znamená doslova „tři rohy“, které mají nesčetné množství symbolických významů.

Mohou být prezentovány různě, např. jako: minulost, přítomnost a budoucnost – propojení těla, duše a mysli – nebo Otec, Syn a Duch svatý.

V současném Irsku je tradicí dát milované ženě šperk s trojitým symbolem, který tak reprezentuje tři sliby – milovat, ctít a ochraňovat.

Triquetra, symbol
Triquetra, symbol. (Volné dílo)

Triquetra znamená také magický symbol síly a ochrany. Kruh kolem Triquetry znamená věčnost, nekonečnost, božskou jednotu – spojení, které nemůže být zlomené.

Číslo tři, prvočíslo, bylo nejen v keltské kultuře šťastným a pozitivním číslem. Trojka je číslem dokonalosti a dokončení. Vyjadřuje životní radost, optimismus a otevřenost. Trojúhelník je symbolem moci, úspěchu, prosperity a bezpečí. Symbolizuje též dobro a zdraví.

Razer a Boomslang

Když nevěřícně hledíme na symbol, který má ve znaku firma Razer, rozeznáme tři hady v černé a v kysele zelené barvě. Trochu se podbají na Panuškovo prtioko.

Razer Snake Logo
RAZER, žiletka, symbol firmy. (By Modified from cloudfront.net / Fair use)

Firmu Razer založili v roce 2005 Min-Liang Tan a Robert Krakoff. Dnes patří mezi největší světové značky v eSportu.

Znak hada má úzké odkazy na název společnosti a jejího prvního produktu. Jaké je vysvětlení, proč hadi?

Nejprve došlo k záměně slova, když zakladatel společnosti Min-Liang Tan v začátku navrhl název Razor, tedy břitva, a spoluzakladatelé předložili dokumenty s nesprávným slovem – žiletka.

Min-Liang Tan sdělil, že kdyby nezrušil kontrolu pravopisu při přípravě dokumentů pro začlenění firmy, patrně by zůstal Razor.

Druhý spoluzakladatel, Robert Krakoff, měl jednou nehodu se žiletkou, což bylo z nějakého důvodu velmi nezapomenutelné. Tento jeho příběh si můžeme jen představit, protože v rozhovoru se jím příliš nezabýval.

Prvním produktem firmy byla počítačová myš „Boomslang“. Jde o název druhu vysoce jedovatého jihoafrického stromového hada (bojga africká), jehož samec je jasně zelený a samice matně olivově hnědá.

I když je poměrně neobvyklé pojmenovat počítačové myši podle hadů, spoluzakladatelé to považovali za zábavný způsob, jak říci, že jejich myši se liší od běžné počítačové myši.

Zakladatel firmy nevysvětlil důvod, proč si vybrali tři hady. Zkrátil to a řekl, že je to „příběh na další den“.

Kyselá zelená a černá jsou barvy hada boomslang, což je jeden z důvodů, proč byly vybrány pro logo firmy. Je to nezapomenutelná kombinace sama o sobě.

Při porovnání loga se symbolem biologického rizika se dá předpokládat, že autor loga Razeru byl pravděpodobně inspirován jeho kruhovou harmonií.

Je mnohem více trojcípých symbolů, vybrali jsme jen tři z nich.

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.