Masooma Haq

27. 5. 2021

Vrchní státní zástupci 22 států vyzvali Senát USA k hlasování proti dosazení Davida Chipmana na pozici ředitele Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF), jenž spadá pod ministerstvo spravedlnosti. Odvolávají se na snahy prezidentova kandidáta omezovat práva plynoucí z druhého dodatku ústavy.

Dopis se žádostí vůči Chipmanově konfirmaci zastřešil vrchní státní zástupce Montany Austin Knudsen.

„Druhý dodatek je základním zákonem Listiny základních lidských práv a svobod,“ uvádějí vrchní státní zástupci. „Garantuje naše přirozené, Bohem dané právo k ochraně našich životů, našich rodin, našeho majetku a našich svobod. Potvrzení Davida Chipmana do funkce ředitele ATF je útokem na tato práva a na miliony oprávněných držitelů zbraní v celé zemi.“

Žalobci v dopise také sdělují, že právo na držení zbraně je v jejich státech více než jen hobby nebo sport. Pro ty, kteří žijí na venkovech, jsou zbraně součástí hospodářství a jsou často využívány k ochraně dobytka. Občané jejich států je také využívají k lovu a k ochraně svých rodin v případě, že policie nemůže dorazit včas.

„Nás, vrchní státní zástupce, znepokojuje předešlé zapojení pana Chipmana do anti-zbraňových organizací a jeho extrémní postoje vůči vlastnění zbraní obecně, a proto není z našeho pohledu vhodným kandidátem na ředitele ATF,“ uvádí dále skupina.

Chipman působil 25 let v ATF jako speciální agent monitorující černý obchod s palnými zbraněmi. Poté se stal senior poradcem Giffords Law Center obhajujícím regulaci zbraní a také lobbistou.

Během středečního konfirmačního slyšení před Soudním výborem Senátu dostal od republikánů „otázky na tělo“ týkající se jeho předešlých komentářů obhajujících regulaci zbraní.

Opozici vůči Chipmanově nominaci vyjádřil i republikánský kongresman Biggs během slyšení sněmovního Podvýboru pro kriminalitu, terorismus a domácí bezpečnost 20. května.

„Od té doby, co pan Chipman odešel v roce 2012 z ATF, vydělával lobbováním za neúspěšnou politiku omezení zbraní, nejdříve pro Michaela Bloomberga a poté pro Gifford Law Center,“ řekl Biggs. „Prací ředitele ATF je uvádět v platnost zákony, které schválí Kongres… a ne propagovat neúspěšné regule.“

V dubnovém stanovisku senátor Ben Sasse (republikán) vznesl formální námitku vůči Chipmanově nominaci, v níž jej označil za „fanatického stoupence regulace zbraní“, jenž ve svém předchozím působení podkopával práva občanů plynoucí z druhého dodatku ústavy.

Vrchní státní zástupci v závěru svého dopisu žádají senátory, aby Chimpanovu nominaci nepotvrdili, a žádají prezidenta Bidena, „aby nominoval někoho, kdo není nepřátelský vůči našim právům a způsobu života“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?