Nancy Colierová

2. 6. 2021

Právě si v životě procházím něčím, co je hodně těžké. Rozhodně bych si přála, aby to nebylo součástí mého života, a přesto je jasné, že mé přání neučinilo nic pro to, aby tomu tak nebylo.

Vždycky to tak je: boj s realitou, realita vítězí.

A tak mi přišlo na rozum, že tohle je příznivý čas na procvičování přijetí, smíření se s něčím, co se nám nezamlouvá.

Když se zabořím do nějaké myšlenky, ráda začínám s tím, co ta věc není. V tomto případě, jaké jsou mýty a nepochopení o smiřování se, které nám brání v tom, abychom to skutečně dokázali?

Mýtus č. 1: Jsme srovnaní s tím, co se děje. Dokážeme s tím souhlasit.

To největší nedorozumění o smíření se s něčím je, že to znamená, že jsme v pohodě s věcí, kterou přijímáme a že jsme tu situaci, kterou nechceme, tak nějak akceptovali.

Skutečnost: U smíření se s něčím není třeba, abychom souhlasili s tím, co přijímáme. Samotné přijetí neznamená, že teď už chceme to, co jsme nechtěli. Není tam nějaký dobrý nebo vyrovnaný pocit z toho, s čím jsme se smířili.

Mýtus č. 2: Přijetí znamená, že se přestaneme snažit to změnit. 

Možná si myslíme, že smířit se s něčím je to samé jako souhlasit s pasivním vzdáním se všech snah o zlepšení věci. Přijetí je jako říct, že souhlasíme, aby tato situace trvala navěky. Je to jako rozhodnout se hodit si peřinu přes hlavu. 

Skutečnost: Přijetí neznamená, že se přestanete snažit změnit to, co je. Ani to neznamená, že vzdáváme víru, že se realita změní. Smíření se je vždy o dané chvíli a nemá co do činění s budoucností. Kromě toho není přijetí pasivní akt, ale spíše projev moudrosti. Znamená to, že začneme své snahy od bodu, kde ve skutečnosti jsme a zvažujeme, jak se věci opravdu mají.

Mýtus č. 3: Přijetí je selhání.

V naší kultuře je smíření se s něčím nepříjemným bráno tak, že je to pro měkké, pro břídily. Je to něco, co děláme, když nám nevyšla žádná jiná možnost. Na přijetí pohlížíme jako na nevyhnutelnou volbu, odzbrojující a depresivní konec prohrané bitvy.

Skutečnost: Smíření není prohra. Se správným pochopením lze prožít přijetí jako projev odvahy. Je to pro osoby, které mají sílu čelit pravdě a přestat ji popírat. Může jít o první krok v procesu opravdového úspěchu a posunu.

Pokud tedy tyto mýty nejsou přijetím, co to vlastně je? Mohlo by nám pomoci použít jiného slova. Místo ptát se: „Dokážu se s tím smířit?“ se radši ptám: „Dokážu to brát tak, jak to je?“ nebo „Dokážu se shodnout na tom, že právě teď to je takhle?“

Tato vodítka se zdají být lépe proveditelná. Faktem je, že něco uvnitř nás se nikdy nesmíří s tím, co nechceme a tuto část musíme do procesu zahrnout také, protože ona křičí „Ne!“ a je zapotřebí to uklidnit.

To znamená, že přijmeme situaci, jaká je a zároveň i její zuřivé odmítání. Přijímáme tedy nějakou negativní situaci a zároveň ji nenávidíme. Smíření se je o přiznání si, že tato konkrétní situace se opravdu odehrává. Není to tak, že bychom tvrdili, že se nám to líbí, souhlasili s tím nebo přestaneme pracovat na její změně. Jednoduše to znamená, že akceptujeme situaci takovou, jaká je.

Hlavní prvkem smíření je otevřít se realitě takové, jaká je, ne řešit, jak se kvůli tomu cítíme. Přijetí znamená, že jsme ochotni tolerovat nějakou nepříjemnou situaci.

V mém případě se situací, kterou procházím, a na kterou nemám odpověď, cvičím si brát realitu zlehka, smiřuji se s tím, i když bych si přála, aby byla situace jiná. Zrovna teď ale nevím, jak to provést.

Boj s realitou

Víte, co je komické? Naše odmítání přijmout situaci obvykle zahrnuje boj proti realitě. Odmítáme dovolit to, co už dovoleno bylo, i bez nás. Když se na to tedy podíváme v tomto světle, naše odmítání přijmout realitu má v sobě prvek jakéhosi bláznovství.  

Jak mi kdysi řekla jedna kamarádka: „Buď se změní situace anebo ty, ale ke změně dojde.“

Tolik energie promrháme na boj s realitou, že už nemáme energii ani vůli dát energii do toho, co s tím můžeme udělat. Bojování s realitou je přitom vyčerpávající a navíc zbytečné. Uvízli jsme na hádce s vesmírem. Smíření se se situací nám aspoň umožňuje začít dělat vše, co se dá, z bodu, na kterém se nacházíme.

Přijetí jde proti naší intuici, a přesto je nanejvýš moudré. Když jsme ochotni říct si: „Ano, takhle to je, ať už se mi to líbí nebo ne,“ uvolní se v nás něco primárního. Můžeme vydechnout.

Zvláštní na tom je, že skoro vždy víme, co je pravda a tím, že věci nepřijímáme, jen se snažíme sami sebe obalamutit. Smíření se nám nabízí být konečně autentičtí sami před sebou, být ve své vlastní společnosti.

Když si řeknu, že přijímám věci, jaké jsou (i když se mi to vůbec nezamlouvá a nevím, co s tím), přinejmenším jsem v pravdě, což je to nejodvážnější, nejvíc osvobozující a milující místo, z něhož vychází náš život.

Nancy Colierová je psychoterapeutka, pastorka a publicistka. Je autorkou několika knih o vnímavosti a osobnostním růstu. Její internetové stránky jsou NancyColier.com.    

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Revize Green Dealu visí na evropských lidovcích, říká europoslanec Knotek

Pokud jde o Green Deal, čeští zástupci v Evropském parlamentu nejsou jednotní a někteří nehájí společně české zájmy, říká Knotek z ANO. S konzervativci, kam patří ODS, si v tomto případě rozumí, s lidovci už tolik ne.

Německo: Energetický přechod selhal – co se z něj můžeme naučit?

Německá energetická transformace naráží na stále více překážek. To, co některé překvapuje, jiní již dlouho očekávají: cíle byly příliš ambiciózní, strategie realizace příliš nejasná, technické nepochopení příliš velké a pracovitost příliš malá.

První reakce evropských ministrů na americká cla na dovoz aut

Americká cla na dovoz aut jsou velmi špatnou zprávou pro Evropskou unii, řekl dnes francouzský ministr financí Éric Lombard. Německý ministr hospodářství Robert Habeck oznámení o clech odsuzuje, zároveň ale volá po urychleném jednání s Američany. Britská ministryně financí Rachel Reevesová by ráda zabránila konfrontaci se Spojenými státy.

Sněmovna schválila plán na zajištění obranyschopnosti ČR. Tři procenta HDP na obranu do roku 2030

Usnesení Poslanecké sněmovny přijaté na závěr neveřejné mimořádné schůze svolané z popudu opozičního hnutí ANO ke koncepci Armády ČR do roku 2030.

Brusel schválil Křetínského skupině EPH ovládnutí Slovenských elektráren

Evropská komise (EK) schválila firmě Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského záměr zvýšit podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). Znamená to faktické ovládnutí tohoto slovenského podniku. Komise, která v EU mimo jiné plní funkci antimonopolního regulátora, o rozhodnutí dnes informovala na webu.

Shen Yun je „velkolepé“ a „velmi úspěšné“, říká poslanec Evropského parlamentu

Europoslanec Hermann Tertsch označuje Shen Yun za „velkolepé“ a vyzývá k jeho rozšíření. Podle něj představuje pravdu, spiritualitu a čelí režimu, který se snaží zničit čínskou kulturu.

Počet učitelů v českých školách meziročně vzrostl, podle MŠMT

Učitelů v mateřských, základních i středních školách, které zřizují obce či kraje, meziročně přibylo. Například v základních školách bylo loni v přepočtu na plné úvazky asi 72.450 učitelů, asi o procento více než v roce 2023.

Malá Madlen bojuje o život: Její příběh vyvolal nebývalou solidaritu a vlnu dárcovství kostní dřeně

Česká veřejnost se semkla, aby pomohla dvacetiměsíční holčičce Madlen, která se ocitla ve vážné zdravotní situaci. Potřebuje vhodného dárce kostní dřeně. Ten se však zatím mezi více než dvema tisíci dobrovolníky nenašel.

Jak může psyllium pomoci s cholesterolem, krevním cukrem a váhou

Psyllium může pomoci snížit cholesterol, upravit hladinu cukru v krvi a podpořit hubnutí – stačí ho užívat správně a s vodou.