Zdenka Danková

10. 6. 2021

ČR – Od 8. června se změnila pravidla pro mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a sjednocena jsou pravidla pro OTN (očkování, test, prodělaná nemoc). Není povinnost nosit roušky ve školách ani v zaměstnání. Byl navýšen počet osob na veřejných a soukromých akcích. Od 1. července se má zrušit testování ve školách i v zaměstnání. Mění se i pravidla pro cestování v rámci EU.

Od 8. června se sjednotila pravidla, takže na všech místech, kde je pro vstup nutné očkování, testování nebo potvrzení o prodělané nemoci, platí totožné podmínky.

Mezi ně patří PCR test ne starší než 7 dní, antigenní test ne starší než 72 hodin, doklad o očkování nejdříve však 22. den po aplikaci první dávky, potvrzení o prodělaném onemocnění do 180 dnů, podstoupení preventivního antigenního testu na místě vstupu do prostor nebo doklad o absolvování testu u zaměstnavatele nebo ve škole (potvrzení zaměstnavatele nebo školy, popř. čestné prohlášení).

Sjednotili jsme pravidla tak, aby všude platily stejné podmínky pro vstup a navíc, aby dospělí mohli využít testy ze zaměstnání a děti ze školy, případně byla možnost otestovat se na místě. Návštěva akcí a služeb tak bude pro všechny dostupná a současně bezpečná,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na základě mimořádného opatření o ochranně dýchacích cest se nebude povinnost nosit roušku nově vztahovat na děti, které dosud nezahájily povinnou školní docházku.

V Praze, Ústeckém, Jihomoravském, Plzeňském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém Olomouckém, Moravskoslezském, Karlovarském kraji a kraji Vysočina dojde také k  rozvolnění povinnosti nošení roušek ve školách, a to po dobu, kdy je žák nebo student usazen v lavici a pedagog během vyučovací hodiny. Jedná se o kraje, kde je sedmidenní incidence nižší než 25 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Ve stejných krajích odpadá povinnost nosit roušku v zaměstnání ve chvíli, kdy tam nejsou přítomny jiné osoby než spolupracovníci.

Dále je umožněna výjimka pro žáky, studenty i pedagogy po dobu zkoušky ve škole, pokud udržují rozestup 2 metry.

Kam jít bez respirátorů

Bez ochranných prostředků je nově možné být z praktických důvodů v celém prostoru koupališť, bazénů, saun, wellness a solných jeskyní.

„Naší prioritou bylo v této pozitivní epidemické situaci opatření maximálně zjednodušit. Kapacita 50 % tak bude stejná pro oblast sportu, kultury i kongresů. Dále pak obdobně bazény, sauny nebo wellness budou moci být zaplněny z poloviny kapacity,“ doplnila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Počet osob uvnitř a venku se řídí stejnými pravidly jako u jiných hromadných akcí. Pokud se akce účastní více než 10 osob, je nutné splnit jednu z podmínek OTN. Trvá-li akce nepřetržitě déle než jeden den, prokazuje se účastník splněním OTN ke dni nástupu na akci a dále ve frekvenci každých 7 dní.

Mimořádné opatření k maloobchodu a službám dále stanovuje podmínky pro konání veřejných i soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob. Nově se může akcí ve vnitřních prostorech zúčastnit až 200 osob, ve vnějších prostorech pak až 500, za podmínek, že jsou osoby očkovány, negativně testovány nebo doloží doklad o prodělaném onemocnění.

Dokumenty prokazující tyto skutečnosti lze získat online na portále ocko.uzis.cz (tzv. OTN).

Vláda schválila také podmínky pro letní dětské tábory a zájmové, výchovné, rekreační nebo vzdělávací akce.

Zmírnění pravidel pro cestování po Evropě

Od 21. června budou moci do České republiky bez omezení lidé z celé Evropské unie, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. ČR také začne uznávat certifikát o provedeném očkování vystavený Srbskou republikou při vstupu a pobytu na českém území.

Vláda také schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které stanovuje protiepidemická opatření před zavlečením onemocnění COVID-19 ze zahraničí na území České republiky.

Od 1. července bude na základě návratu k volnému pohybu osob v rámci Evropské unie používán při cestování výhradně certifikát o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění. Plně očkované občany ČR čeká zmírnění pravidel při cestě do nebo ze zemí EU.

Související témata

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“