Vedoucí představitelé států skupiny G7 13. června kritizovali čínský režim za jeho porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Hongkongu, slíbili, že budou čelit nekalým obchodním praktikám Pekingu, a požadovali důkladné vyšetření původu pandemie covidu-19 v Číně.
Po diskusi o tom, jak zaujmout jednotný postoj k Číně, vydali vedoucí představitelé nejbohatších demokracií světa velmi kritické komuniké, které reflektovalo řadu obav ohledně chování komunistického režimu na domácím i zahraničním poli.
„Budeme prosazovat naše hodnoty, mimo jiné tím, že vyzveme Čínu, aby respektovala lidská práva a základní svobody, zejména ve vztahu k Sin-ťiangu a k právům, svobodám a vysokému stupni autonomie Hongkongu, které jsou zakotveny v čínsko-britském společném prohlášení,“ uvedla skupina G7.
V poslední době se zvýšil celosvětový odpor proti agresi Pekingu a prezident Joe Biden slíbil, že spojence zmobilizuje, aby čelili ekonomickému zneužívání režimu a zakročili proti porušování lidských práv.
V projevu po skončení summitu v Anglii Biden uvedl, že se vedoucí představitelé dohodli na návrhu financovat infrastrukturní projekty v rozvojovém světě, které by byly protiváhou pekingské iniciativy „Pásmo a stezka“ (známé také jako „Nová Hedvábná stezka“). Projekt Pásmo a stezka byl kritizován jako forma diplomacie využívající tzv. „dluhové pasti“, která zatěžuje rozvojové země neudržitelnou mírou zadlužení a zároveň posiluje politický a hospodářský vliv Pekingu v těchto zemích.
„Myslíme si, že existuje spravedlivější způsob, jak zajistit potřeby zemí na celém světě,“ řekl Biden.
Prezident rovněž čínský režim vyzval, aby dodržoval globální pravidla.
„Čína musí začít jednat zodpovědněji, pokud jde o mezinárodní normy, lidská práva a transparentnost,“ řekl Biden.
Požadoval, aby Peking umožnil přístup do svých laboratoří, aby svět mohl prozkoumat původ pandemie covidu-19, včetně možnosti, že byla výsledkem „nepovedeného experimentu“.
„Svět musí mít přístup,“ řekl Biden.
Skupina G7 vyzvala ke „včasnému, transparentnímu, odborně vedenému a vědecky podloženému druhému stupni studie o původu (onemocnění) covid-19, kterou svolala WHO, a to i v Číně, jak doporučuje zpráva odborníků“.
Předtím, než se objevila kritika, Čína důrazně upozornila vedoucí představitele G7, že doby, kdy „malé skupiny zemí“ rozhodovaly o osudu světa, jsou dávno pryč.
Skupina G7 rovněž uvedla, že zdůraznila „důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu a podporuje mírové řešení“ sporných otázek.
„Jsme i nadále vážně znepokojeni situací ve Východočínském a Jihočínském moři a důrazně se stavíme proti jakýmkoli jednostranným pokusům o změnu statu quo a zvýšení napětí,“ uvedli.
V komuniké bylo dále zdůrazněno znepokojení nad nucenou prací v globálních dodavatelských řetězcích, a to i v zemědělství, solární energetice a oděvním průmyslu. Tato odvětví jsou „hlavními dodavatelskými řetězci, které vzbuzují obavy“ v oblasti Sin-ťiang na dalekém západě Číny, uvádí se v informačním přehledu Bílého domu.
Čínský režim zadržuje více než milion Ujgurů a dalších muslimských menšin v rozsáhlé síti táborů v regionu. Obyvatelé a zadržení jsou v rámci rozsáhlých represí Pekingu vystaveni mučení, politické indoktrinaci, nucené sterilizaci, nuceným pracím a masovému sledování.
Mnoho západních módních značek, technologických společností a dalších mezinárodních podniků se dostává pod rostoucí tlak, aby prokázaly, že jejich dodavatelské řetězce nejsou poskvrněny nucenou prací ze Sin-ťiangu.
„Lídři se shodli na důležitosti dodržování lidských práv a mezinárodních pracovních standardů a zavázali se chránit jednotlivce před nucenou prací,“ uvedl Bílý dům ve svém přehledu.
Zpracováno s využitím zprávy agentury Reuters.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.