Komentář

Nevládní organizace Aliance pro rodinu již několik let podporuje tradiční rodinu a snaží se její ochranu prosadit do ústavy. Z principu Aliance a její členové často narážejí na antitradiční a homosexuální hnutí, která naopak usilují o změnu významu manželství v zákonu.

Střet tradice s progresivismem se dnes také přesouvá na sociální sítě, mezi nimiž, jak se zdá, Facebook podporuje lesbická a homosexuální hnutí, a naopak umlčuje hlasy konzervativních uživatelů a podporovatelů tradic.

Vzpomínám si, jak na mizení tradic upozornil slogan jednoho mladíka, který si do profilu napsal: „Buď rebel, buď tradiční.“

Aliance pro rodinu, která prosazuje rodinu v tradiční formě matka, otec a děti, a zastává stanovisko, že se jedná o přirozenou formu rodiny, která je lepší a pro děti vhodnější než homosexuální páry, má podle Facebooku nepřijatelné myšlenky.

„Dva otcové nebo dvě matky neexistují. Vždy je ve vztahu třetí či čtvrtá osoba, která tyto role naplňuje. A to je pro děti traumatizující,“ říká předsedkyně Aliance Jana Jochová, která byla v minulosti na Facebooku zablokována proto, že dokládala tvrzení, že v homosexuálních komunitách dochází k „obchodování s dětmi“ a linkovala stránku ivf.ilaya.com.

Podle členů Aliance, která má na platformě Facebook více než 10 tisíc sledujících, platforma v minulosti opakovaně mazala jejich posty, blokovala a omezovala profily členů Aliance. Nyní se obávají toho, že se je platforma chystá úplně zablokovat nebo smazat. Smazání účtu autora znamená, že přichází o veškerý svůj obsah a kontakty.

„Tento týden máme zase jak na horské dráze. O víkendu nás Facebook upozornil, že nám nejenom omezuje fuknce na stránce Aliance pro rodinu, ale že nám hrozí definitivní smazání profilu,“ říká Jochová. „Ono totiž tvrdit dnes veřejně, že dítě má mít maminku a tatínka, je hodno trestu on-line smrti. To se v novém, tolerantním, duhovém světě prostě nenosí.“

Témata, jako stejnopohlavní manželství, lesbismus a homosexualita, jsou silně podporována platformami, jako je Facebook, ale i Twitter a nyní i Linked-In. Jakékoliv kritické hlasy vůči takzvané LGBTQ komunitě jsou považovány za „porušení pravidel“. Zastánci tradic a konzervativní uživatelé jsou naproti tomu silně potlačováni.

Podle analýzy Společnosti pro obranu svobody slova (SOSP) uživatel, který podle platformy porušil pravidla platformy, byť jednal v mezích zákona země, kde se nachází, je různými způsoby omezován. Omezování se podle zkušeností z praxe odehrává viditelně i skrytě.

Uživatelé sociálních sítí hlásí případy od mazání příspěvků a blokování účtů po zneviditelňování příspěvků, zneviditelňování „lajků“, označování příspěvku jako nepravdivého nebo zavádějícího, snižování viditelnosti a dosahu příspěvků, a tak dále.

„Jestli s námi chcete být dál v kontaktu, ať už se stane cokoli, přihlaste se na našem webu k odběru novinek. Newsletter odesíláme každý týden,“ vzkazuje Aliance pro rodinu svým příznivcům a podporovatelům v době, kdy se obává, že je platforma úplně zablokuje.