Milan Kajínek

16. 6. 2021

Komentář

Nevládní organizace Aliance pro rodinu již několik let podporuje tradiční rodinu a snaží se její ochranu prosadit do ústavy. Z principu Aliance a její členové často narážejí na antitradiční a homosexuální hnutí, která naopak usilují o změnu významu manželství v zákonu.

Střet tradice s progresivismem se dnes také přesouvá na sociální sítě, mezi nimiž, jak se zdá, Facebook podporuje lesbická a homosexuální hnutí, a naopak umlčuje hlasy konzervativních uživatelů a podporovatelů tradic.

Vzpomínám si, jak na mizení tradic upozornil slogan jednoho mladíka, který si do profilu napsal: „Buď rebel, buď tradiční.“

Aliance pro rodinu, která prosazuje rodinu v tradiční formě matka, otec a děti, a zastává stanovisko, že se jedná o přirozenou formu rodiny, která je lepší a pro děti vhodnější než homosexuální páry, má podle Facebooku nepřijatelné myšlenky.

„Dva otcové nebo dvě matky neexistují. Vždy je ve vztahu třetí či čtvrtá osoba, která tyto role naplňuje. A to je pro děti traumatizující,“ říká předsedkyně Aliance Jana Jochová, která byla v minulosti na Facebooku zablokována proto, že dokládala tvrzení, že v homosexuálních komunitách dochází k „obchodování s dětmi“ a linkovala stránku ivf.ilaya.com.

Podle členů Aliance, která má na platformě Facebook více než 10 tisíc sledujících, platforma v minulosti opakovaně mazala jejich posty, blokovala a omezovala profily členů Aliance. Nyní se obávají toho, že se je platforma chystá úplně zablokovat nebo smazat. Smazání účtu autora znamená, že přichází o veškerý svůj obsah a kontakty.

„Tento týden máme zase jak na horské dráze. O víkendu nás Facebook upozornil, že nám nejenom omezuje fuknce na stránce Aliance pro rodinu, ale že nám hrozí definitivní smazání profilu,“ říká Jochová. „Ono totiž tvrdit dnes veřejně, že dítě má mít maminku a tatínka, je hodno trestu on-line smrti. To se v novém, tolerantním, duhovém světě prostě nenosí.“

Témata, jako stejnopohlavní manželství, lesbismus a homosexualita, jsou silně podporována platformami, jako je Facebook, ale i Twitter a nyní i Linked-In. Jakékoliv kritické hlasy vůči takzvané LGBTQ komunitě jsou považovány za „porušení pravidel“. Zastánci tradic a konzervativní uživatelé jsou naproti tomu silně potlačováni.

Podle analýzy Společnosti pro obranu svobody slova (SOSP) uživatel, který podle platformy porušil pravidla platformy, byť jednal v mezích zákona země, kde se nachází, je různými způsoby omezován. Omezování se podle zkušeností z praxe odehrává viditelně i skrytě.

Uživatelé sociálních sítí hlásí případy od mazání příspěvků a blokování účtů po zneviditelňování příspěvků, zneviditelňování „lajků“, označování příspěvku jako nepravdivého nebo zavádějícího, snižování viditelnosti a dosahu příspěvků, a tak dále.

„Jestli s námi chcete být dál v kontaktu, ať už se stane cokoli, přihlaste se na našem webu k odběru novinek. Newsletter odesíláme každý týden,“ vzkazuje Aliance pro rodinu svým příznivcům a podporovatelům v době, kdy se obává, že je platforma úplně zablokuje.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.