Koncem května letošního roku zaznamenala jihlavská zoo vzácný přírůstek: čtyřletá samice levharta cejlonského ukrývá dvě narozená koťata. Mláďata zatím vypadají v pořádku. Po necelých třech týdnech tak mohla být otevřena i vnitřní část pavilonu šelem.

Po dlouhých dvanácti letech se v Zoo Jihlava opět narodila koťata levhartů cejlonských (Panthera pardus kotyia). Rodiči mláďat narozených 28. května jsou čtrnáctiletý samec Manny, pocházející ze zdejší zoo, a čtyřletá samice Aruni, která se narodila v Zoo Brno a do Jihlavy přicestovala na jaře minulého roku.

„Určitě ještě nemůžeme mluvit o úspěšném odchovu levhartů, protože jsou to vůbec první narozená mláďata naší nové mladé samice. Nicméně koťatům už jsou tři týdny, sama začala vylézat z porodní boudy za dohledu mámy, která je ostražitá, ale zároveň klidná. Takže pevně doufáme, že se jí odchov podaří.“ sděluje ředitel jihlavské zoo, Jan Vašák.

Levhart cejlonský je poměrně velkým poddruhem levharta s hodně tmavým rezavohnědým zbarvením, menšími černými rozetami a krátkou srstí. Obývá pouze ostrov Cejlon v populaci čítající kolem 800 jedinců.

Ačkoliv je jako všichni levharti samotářským tvorem, je z nich nejvíce tolerantní vůči ostatním jedincům svého druhu. Levharti cejlonští jsou nejvíce ohroženi pytláctvím pro veškeré části jejich těl, která jsou následně pašována do Číny jako zdroj medikamentů tradiční čínské medicíny. Dále jsou ohroženi i konflikty s lidmi, chránícími si domácí zvířata, silniční dopravou a ztrátou přirozeného prostředí. Podle organizace IUCN je levhart cejlonský hodnocen jako ohrožený taxon.