Zatímco Evropská unie spouští 1. července svůj program „digitálního COVID certifikátu EU“, čínské velvyslanectví ve Francii prohlásilo, že se bude mstít za rozhodnutí bloku vyloučit ze systému vakcíny vyrobené v Číně. Pomsta spočívá v zavedení přísnějších pravidel pro francouzské cestovatele, kteří chtějí vstoupit do Číny.

Do programu, který zjednoduší informace o zdravotním stavu cestujících v souvislosti s COVID-19, jsou zapojeny všechny členské země EU a také Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Digitální pas má usnadnit pohyb osob po členských zemích bloku, které momentálně mají rozdílné požadavky na vstup. Digitální certifikáty obsahují QR kód a vydávají je jednotlivé země EU. Všechny země EU jsou povinny uznávat certifikáty vydané jinými zeměmi EU.

Digitální pas obsahuje základní údaje cestujícího – jméno, příjmení a datum narození plus informace o očkování či výsledcích testu na COVID-19. Z programu jsou však vyloučeny očkovací látky vyrobené v Číně a Rusku.

Vakcíny vyrobené v Číně nejsou do programu zahrnuty, protože nebyly schváleny pro použití Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Některé členské státy EU, například Řecko, Kypr, Maďarsko a Srbsko, však čínské vakcíny přesto přijaly.

covidpass
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a Ronald Fritz, manažer projektu CovPass ve společnosti IBM, představili aplikaci CovPass během tiskové konference oznamující očkovací certifikáty CovPass pro smartphony, 10. června 2021 v Berlíně. (Andreas Gora – Pool / Getty Images)

28 dnů karantény pro Francouze

V souladu s rozhodnutím EU zavedla Francie 9. června nové podmínky pro vstup do země. Lidé, kteří byli očkováni, nyní nebudou muset pro vstup do Francie prokázat „závažné důvody“, ani nebudou muset být drženi v karanténě. Vakcíny, které Francie uznává, jsou od firem Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Podle nových směrnic budou muset čínští státní příslušníci předložit při návštěvě země „závažné důvody“ a v případě povolení budou muset být po dobu sedmi dnů v karanténě.

Oficiální internetové stránky čínského velvyslanectví ve Francii vydaly 14. června oznámení, které čínským občanům připomíná nové francouzské předpisy. Pracovník čínského velvyslanectví ve Francii sdělil Rádiu Svobodná Asie (RFA), že Peking zavede „reciproční sankce“, to znamená, že při vstupu Francouzů do Číny Čína neuzná jejich očkování nečínskými vakcínami.

O odvetných opatřeních režimu vůči Francii informovala pevninská čínská média 15. června a dodala, že cestující z Francie musí být po příletu drženi v karanténě po dobu 28 dní, což je mnohem déle, než Francie požaduje pro čínské občany.

Zprávy tvrdily, že vakcíny vyrobené v Číně nejsou ve Francii a EU uznávány z politických důvodů, protože je již schválila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zprávy také uváděly, že přísná opatření mají „udělit Francii lekci“.

Francouzský komentátor současného dění Wang Lung-meng uvedl pro RFA, že podle něj je cílem čínské odvety vyvolat nacionalistické nálady mezi Číňany. Poukázal na to, že čínský velvyslanec ve Francii, Lu Šaj, jako jeden z představitelů režimní „vlčí diplomacie“ často kritizuje západní země za jejich výzvy k vyšetření původu COVID-19.

„Reciproční zacházení, kterého se Čína domáhá, je směšné. Jak se k tomu postaví čínští občané, kteří žijí ve Francii a nechali se očkovat na Západě? Bude jim zakázáno vrátit se do Číny?“ ptá se Wang.

Dle jeho mínění je Francie jako významná země EU zodpovědná vůči svým občanům, když neschválila čínské vakcíny vzhledem ke zprávám o nízké účinnosti a nedostatečné transparentnosti údajů použitých při klinických zkouškách.

Je to také nezbytný prostředek k utlumení Číny, protože režim prosazuje svou vakcinační diplomacii a snaží se získat globální dominanci tím, že využívá příležitostí pandemie, uvedl Wang.

Erkin Azat, kazašský novinář žijící ve Francii, ocenil rozhodnutí EU neschválit čínské vakcíny. Pro agenturu RFA však uvedl, že se obává, že kolektivní politika EU bude nakonec v oblasti vakcín porušena, protože několik zemí EU, které se účastní iniciativy „Nové Hedvábné cesty“, dostávají od Číny velké půjčky a čínské vakcíny schválilo.

Originální článek zde.