Gq Pan

21. 6. 2021

Skupina akcionářů společnosti Coca-Cola varuje, že nejnovější politika společnosti v oblasti rasové rozmanitosti ve skutečnosti povede k tomu, že smluvní právní firmy budou porušovat antidiskriminační zákony.

V dopise z 11. června organizace American Civil Rights Project (ACRP) uvedla, že 28. ledna generální poradce společnosti Coca-Cola požadoval, aby se právní firmy, které si chtějí udržet společnost jako klienta, zavázaly, že nejméně 30 % účtovaného času budou mít na starosti „různorodí právníci“ a nejméně polovinu tohoto času budou mít na starosti právníci černé pleti.

ACRP jménem „skupiny znepokojených akcionářů společnosti Coca-Cola“ požadovala, aby společnost vyrábějící nealkoholické nápoje buď „veřejně odvolala diskriminační politiku externích poradců“, nebo „poskytla přístup k firemním záznamům týkajícím se rozhodnutí představitelů a ředitelů společnosti Coca-Cola přijmout a zachovat tuto nezákonnou politiku“.

Podle ACRP vystavila Coca-Cola svou politikou uzavírání smluv s ohledem na rasu korporaci a její akcionáře „podstatnému riziku odpovědnosti“ za možné porušení antidiskriminačních zákonů, včetně hlavy VII zákona o občanských právech, který zakazuje diskriminaci v zaměstnání na základě rasy, barvy pleti, náboženství, pohlaví a národnosti.

V dopise se dále tvrdilo, že všichni vedoucí pracovníci společnosti Coca-Cola věděli nebo měli vědět, že tato politika je potenciálně nezákonná. Ti, kteří si tak nebyli vědomi právních rizik, podle autorů dopisu buď selhali ve své odpovědnosti, nebo „spoléhali na neomluvitelně chybné rady poradců“.

Plán diverzity byl odložen po rezignaci Bradleyho Gaytona na funkci generálního poradce společnosti Coca-Cola, a to po necelém roce ve vedoucí funkci. Gayton v lednu napsal, že je „krizí“, že právníci „neberou otázku diverzity a inkluze jako obchodní imperativ“.

„Akcionáři proto požadují, abyste neprodleně veřejně odvolal tyto zásady v plném rozsahu,“ uzavírají dopis a dodávají, že budou „nuceni požádat o soudní ochranu“, aby ochránili své zájmy ve společnosti, pokud do 30 pracovních dnů nedostanou odpověď na své požadavky.

Coca-Cola, jedna z největších potravinářských a nápojových společností na světě, se dostala pod palbu kritiky v únoru, kdy byli její zaměstnanci údajně instruováni, aby byli „méně bílí“ v rámci školení „konfrontace s rasismem“, jehož součástí byly rozhovory se socioložkou Robin DiAngelo, autorkou knihy z roku 2018 nazvané „Křehkost bílé rasy“.

„Ve Spojených státech a dalších západních zemích jsou běloši socializováni k pocitu, že jsou ze své podstaty nadřazení, protože jsou bílí,“ stojí na jednom ze slidů, který údajně zaslal „interní informátor“ a který na Twitteru zveřejnila komentátorka YouTube Karlyn Borysenko. Příspěvek se stal virálním.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.