Jack Phillips

28. 6. 2021

Texaský nejvyšší soud rozhodl, že Facebook může nést odpovědnost, pokud obchodníci se sexem využívají tuto platformu k oslovování dětí, a argumentoval tím, že tato internetová platforma není „zemí nikoho, kde neplatí žádné zákony“.

Rozhodnutí bylo vydáno v návaznosti na tři žaloby v oblasti Houstonu týkající se nezletilých obětí obchodování s lidmi, které tvrdily, že se se svými násilníky seznámily prostřednictvím služby pro zasílání zpráv na Facebooku. Prokurátoři rovněž uvedli, že společnost Facebook se dopustila nedbalosti, když neučinila více pro to, aby obchodníkům se sexem zabránila v používání této stránky.

„Nechápeme článek 230 tak, že by ,na internetu vytvářel zemi nikoho, kde neplatí žádné zákony‘ a kde by státy byly bezmocné při ukládání odpovědnosti webovým stránkám, které se vědomě či úmyslně podílejí na zlu v podobě on-line obchodování s lidmi,“ uvádí se ve sdělení Nejvyššího soudu.

Facebook tvrdil, že je chráněn podle článku 230 federálního zákona o slušnosti v komunikacích (Communications Decency Act) – zákona, který často kritizovali republikáni, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Kritici tvrdili, že toto pravidlo, které chrání internetové platformy před odpovědností týkající se obsahu třetích stran, umožnilo Facebooku, Twitteru, Googlu a dalším zakazovat konzervativní názory a zároveň nespravedlivě umožnit šíření extrémně levicových názorů.

„Hnát internetové platformy k odpovědnosti za slova nebo činy jejich uživatelů je jedna věc a federální precedent jednotně říká, že to článek 230 neumožňuje,“ rozhodl 25. června Nejvyšší soud státu (pdf). „Hnát internetové platformy k odpovědnosti za jejich vlastní pochybení je věc zcela jiná. To platí zejména v případě obchodování s lidmi.“

Mluvčí Facebooku ve svém prohlášení sdělil zpravodajskému kanálu Fox Business, že kalifornská firma po rozhodnutí soudu zvažuje „další kroky“.

„Rozhodnutí přezkoumáváme a zvažujeme případné další kroky. Obchodování se sexem je odporné a na Facebooku není povoleno,“ uvedl mluvčí pro Fox News. „Budeme pokračovat v boji proti šíření tohoto obsahu a predátorům, kteří se na něm podílejí.“

Texaský nejvyšší soud uvedl, že oběti obchodování se sexem mohou pokračovat v žalobách proti Facebooku. Žalobci tvrdili, že společnost porušila texaský zákoník o občanskoprávní praxi a opravných prostředcích, který byl schválen v roce 2009.

Institut pro obchodování s lidmi uvedl, že podle federální zprávy o obchodování s lidmi za rok 2020 (pdf) většina online náboru v aktivních případech obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování, tedy přibližně 59 % všech případů, se v roce 2020 odehrála na Facebooku.

To z Facebooku činí „zdaleka nejčastěji zmiňovanou webovou stránku nebo aplikaci ve veřejných zdrojích spojených s těmito trestními stíháními, což platilo i v roce 2019“, uvádí zpráva.

Zástupci společnosti Facebook na žádost o komentář do doby zveřejnění článku nereagovali.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.


USA DNES: Přehled zpráv – 27. června 2021

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.