Jack Phillips

12. 7. 2021

Tisíce Kubánců vyšly v neděli v řadě měst do ulic, aby protestovaly proti porušování lidských práv, nesvobodě a zhoršující se ekonomické situaci v zemi ovládané komunisty.

Na videozáznamech zveřejněných na sociálních sítích jsou zachyceny nedělní demonstrace v řadě měst včetně hlavního města Havany. Protestující skandovali ve španělštině, že se „nebojí“ režimu vedeného Miguelem Díazem Canelem a že chtějí přístup k vakcínám proti covidu-19 a konec režimu.

Protesty se odehrávají v době, kdy tato ostrovní země trpí nedostatkem plynu, elektřiny a vakcín. Někteří analytici na internetu poznamenali, že nedělní demonstrace jsou prvním případem, kdy proti vládě protestovalo tak velké množství lidí, od tzv. povstání Maleconazo v roce 1994, které přimělo řadu Kubánců opustit zemi a na lodích s přeplavit do USA.

Podle záběrů dostupných na internetu byly během demonstrací slyšet výkřiky „pryč s diktaturou“, „svoboda“ a „vlast a život“.

Na různých videích na Facebooku je možné vidět tisíce lidí, kteří pochodují ulicemi měst, jako je San Antonio de los Baños, Guira de Melena a Alquízar. Informace přinesla jihofloridská televize WTVJ-TV.

„Právě jsem procházela městem, abych si koupila nějaké jídlo, a byla tam spousta lidí, někteří s transparenty, kteří protestovali,“ uvedla v telefonickém rozhovoru místní obyvatelka Claris Ramirezová. „Protestují proti výpadkům proudu a že nejsou léky,“ dodala podle agentury Reuters Ramirezová.

Díaz-Canel v reakci na demonstrace zopakoval často opakované tvrzení jiných marxistických vlád a obvinil z protestů zahraniční pomlouvačnou kampaň iniciovanou Spojenými státy.

„Bojový rozkaz je vydán, revolucionáři vycházejí do ulic,“ řekl Díaz-Canel ve státní rozhlasové a televizní síti, čímž zřejmě nařídil svým bezpečnostním složkám, aby demonstranty rozehnaly.

Policista sleduje policejní auta převrácená na ulici v rámci demonstrace proti kubánskému prezidentovi Miguelu Díaz-Canelovi v Havaně, 11. července 2021. (Yamil Lage / AFP via Getty Images)

Senátor Marco Rubio, který je kubánského původu, se k protestům vyjádřil na Twitteru.

„V několika městech na Kubě právě teď vypukly spontánní pouliční protesty se skandováním NoTenemosMiedo (Nebojíme se),“ napsal na Twitteru. „Frustrace z neschopnosti, chamtivosti a represí diktatury rychle roste.“

Senátor si také zřejmě povšiml nasazení bezpečnostních složek.

„Přicházejí komunistické represivní oddíly na Kubě… Americká korporátní média je zatím z velké části ignorují,“ napsal Rubio.

Floridská kongresmanka Maria Elvira Salazarová, dcera kubánských exulantů, uvedla, že Díaz-Canelův režim nyní na ostrově vypíná internet.

Starosta Miami, Francis Suarez, rovněž syn kubánských exulantů, v jehož městě žije významná kubánská diaspora, vyzval k zásahu vedenému Američany.

„Kubánci si zaslouží a jsou připraveni vládnout si sami bez tyranie,“ řekl Suarez na tiskové konferenci. „Může to skončit dnes, a musí to skončit dnes. Důsledky tohoto okamžiku mohou znamenat svobodu pro miliony lidí na této polokouli, od Nikaragujců a Venezuelanů až po mnoho dalších.“

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.