Jack Phillips

25. 7. 2021

Podle fotografií a videí z různých médií vypukly v sobotu po celé Evropě protesty proti uzávěrám a vakcinačním pasům.

Na videozáběrech z Londýna, Dublinu, Paříže, Říma, Athén a dalších evropských měst je vidět tisíce demonstrujících.

Nejvypjatějšími se zdály být demonstrace ve Francii, kde policisté při střetech v centru Paříže použili slzný plyn.

Policie se snažila zatlačit zpět demonstranty poté, co protestující poblíž hlavního nádraží Gare Saint-Lazare srazili policejní motorku, na které jeli dva policisté, jak ukázaly záběry. Potyčky mezi policií a demonstranty vypukly dle záběrů také na bulváru Champs-Elysées, kde policisté použili slzný plyn a byla zastavena doprava.

Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že se sobotních protestů zúčastnilo asi 160 000 lidí, což je mnohem více než před týdnem, kdy jich bylo 114 000, informovala agentura Reuters.

Důvodem protestu byla mimo jiné připravovaná legislativa ve francouzském parlamentu, která by zavedla systém očkovacích pasů a povinnost očkování pro všechny zdravotnické pracovníky. Návrh zákona o pasech by nutil lidi, aby se při vstupu do restaurací a dalších veřejných prostor prokazovali dokladem o očkování proti covidu-19 nebo negativním testem – což kritici označili za zbytečně drakonické.

Protestující se proti navrhovanému zákonu ohradili slovy: „Ne ostudnému pasu“ a zároveň označili francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za „tyrana“.

„Je třeba trochu počkat, než se Francouzi rozhodnou… Myslím, že část Francie bude vždy proti a že vydírání a hrozby nebudou fungovat,“ vysvětlil agentuře Associated Press inženýr Ayoub Bouglia svůj důvod, proč demonstruje.

Podle videí a fotografií zveřejněných na internetu se v sobotu v Římě, Neapoli, Veroně a Miláně sešly tisíce italských demonstrantů.

Ve Veroně tisíce lidí skandovaly „žádný zelený pas“, čímž odkazovaly na rozhodnutí italské vlády zavést systém podobný očkovacím průkazům pro vstup na místní veletrhy, stadiony, divadla a další shromaždiště.

V sobotu demonstranti v irském Dublinu důrazně vyzvali vládu, aby zrušila lockdown a nutnost nosit roušky.

Také v anglickém Londýně se konaly významné demonstrace proti očkování, při nichž protestující mávali vlajkami a zpívali písně.

Před řeckým parlamentem v centru Athén se objevilo asi 4 000 lidí, kteří protestovali proti povinnému očkování, informovala DW a další tiskové agentury. Řecké úřady proti některým protestujícím použily slzný plyn.

Článek byl sepsán s využitím informací agentury Reuters. Překlad původního článku: jas

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.