PR článek

27. 7. 2021

Přijeli jste do České republiky a řešíte, jak si zajistit zdravotní péči? Pojďme se podívat na to, jak se v ČR dlouhodobě pojistit.

Běžné cestovní pojištění se vztahuje jen na dobu pobytu a zahrnuje pouze nezbytnou zdravotní péči. Pokud ale v naší zemi chcete strávit více času než jen prodloužený víkend na prohlídku Prahy, měli byste zvážit zdravotní pojištění cizinců.

V principu se dělí zdravotní pojištění cizinců na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé zdravotní pojištění cizinců zahrnuje pouze nutnou a neodkladnou péči a je vhodné pro studenty nebo zahraniční návštěvníky, kteří budou na českém území pobývat méně než 90 dní. Stejně, jako klasické cestovní pojištění, kryje pouze nezbytné a neodkladné lékařské zákroky.

Dlouhodobé zdravotní pojištění cizinců si sjednejte, pokud chcete na českém území pobývat déle než 90 dní. Do pojištění pak patří nejen náklady spojené s bezodkladnou péčí, ale také s preventivními prohlídkami nebo stomatologickými zákroky. Navíc je sjednání komplexní pojistky je také jednou z podmínek pro udělení povolení k dlouhodobému pobytu v ČR.

Dlouhodobé zdravotní pojištění je také více variabilní, umožňuje také připojištění pro těhotné ženy, nebo do něj můžete zahrnout celou svou rodinu.

Jak sjednat zdravotní pojištění pro cizince?

Postup je jednoduchý. Nejjednodušší způsob je využít online srovnávač, který zahrnuje právě zdravotní pojištění cizinců. Díky srovnávači si můžete prohlédnout přehledně seřazené nabídky pojišťoven a sjednání vybraného produktu pak zvládnete v podstatě ihned. Zaplatit je můžete platební kartou přes internet a je platné hned, jakmile pojišťovna obdrží Vaši platbu. Navíc na sjednání online ušetříte, protože můžete získat slevu až 25 %.

Do kalkulačky zadáte základní údaje o své osobě, důvodu cesty a požadované časové a územní platnosti. Kalkulačka vám pak zobrazí nejlepší nabídky od různých pojišťoven, ze kterých si snadno vyberete tu variantu, která vám nejlépe vyhovuje. Obdržíte i údaje k platbě a hned po zaplacení obdržíte emailem veškeré dokumenty, které k pojištění patří. Vaše pojištění je tak platné ihned po zaplacení.

Cena se nicméně pro každou osobu mírně liší. Na cenu má vliv věk pojištěného, kdy senioři a děti mají pojistné vyšší, protože je pojišťovny vyhodnocují jako větší riziko. Děti zejména kvůli úrazům a seniory kvůli nemocem a chorobám, se kterými si tělu už nedokáže tak dobře poradit. Do ceny vstupuje také počet pojišťovaných osob, kdy čím více osob, tím dražší pojištění anebo zdravotní stav pojištěného. Zcela zdravý člověk bude mít jinou sazbu pojištění než člověk, trpící chronickou nemocí, která pravděpodobně bude vyžadovat léčbu po doby pobytu na území ČR.

O výši ceny rozhoduje také druh produktu, kdy je logicky levnější je pojištění pouze nutné péče anebo územní rozsah. Pojištění totiž nemusíte sjednávat jen pro ČR, ale může si přidat k pojištění také Schengenský prostor a tranzitní země.  Posledním faktorem, ovlivňujícím cenu pojištění je i doba jeho trvání.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.