Kdysi jsme řešili vratné láhve, v současnosti máme vratné plastové kelímky. Za kelímek zaplatíte zálohu, která se vám vrátí po odevzdání kelímku, jakmile vypijete jeho obsah. Podobně, jako to bývalo s láhvemi v obchodech.

Hudební festivaly i jiné společenské události přinášejí – díky občerstvení, které se na nich prodává – velkou spotřebu plastových obalů na potraviny nebo nápoje. Ty se pak všechny vyhodí do odpadu.

Nápad na výrobu ekologických kelímků se zrodil v hlavách bratrů Hanákových v roce 2010. Nelíbilo se jim, že české festivaly vedle dobré hudby tradičně doprovází i nepořádek z plastových kelímků od piva. Inspiraci Martin a Michal našli v Německu.

Múza je na koncertě kapely U2 políbila hned dvakrát. Při poslechu hudby se navíc poprvé setkali se systémem, že si návštěvníci koncertu koupí kelímek za zálohu. Kelímky putují na umytí a pak se mohou použít znovu.

Češi pijí na festivalech „jinack“ už 10 let: vratné kelímky Nicknack ušetřily už přes tisíc tun odpadu

Přestože se nejedná o jméno slavné kapely, Nicknack je už 10 let ikonou českých festivalů. Za vznikem zálohovaných kelímků stála touha dvou bratrů kultivovat hudební akce a zbavit je zbytečné záplavy odpadu. Z malé brněnské firmy se stal lídr ve výrobě vratných kelímků s více než třemi tisícovkami klientů.

Po několika měsících vlastních návrhů se v roce 2011 z kelímků Nicknack poprvé mohli napít návštěvníci malého festivalu v Tišnově. Záhy se kelímky dostaly na největší tuzemské hudební festivaly, například Colours of Ostrava, Masters of Rock, Hip Hop Kemp nebo i slovenskou Pohodu. Do „kelímkové revoluce“ se později zapojily i zoologické zahrady, sportovní kluby či česká města.

V anglickém slangu slovo „nicknack“ označuje suvenýr

Firma se stala průkopníkem ve svém oboru a samotný výraz „nicknack“ zase synonymem pro vratný kelímek. Ten je díky svému unikátnímu tvaru a praktickému závěsnému klipu od roku 2017 patentovaný v rámci celé Evropské unie.

„Od počátku jsme chtěli na trh přivést unikátní kelímek, který si lidé budou moct zavěsit za opasek nebo za batoh a mít tak volné ruce, aby například mohli zatleskat interpretovi,” říká Martin Hanák, který firmu zakládal společně s bratrem Michalem a kamarádem Petrem Dojmazovem.

Vratné kelímky putují k umytí a znovu do oběhu. (Denisa Marynčáková, fa. Lesensky)
Vratné kelímky putují k umytí a znovu do oběhu. (Denisa Marynčáková / fa. Lesensky)

V anglickém slangu slovo „nicknack“ označuje suvenýr. A právě tím se plastový kelímek často stává. Lidé si domů z každé akce můžou odnést kelímek potištěný originální grafikou, například logem své oblíbené kapely. To, že si lidé kelímky nechávají, potvrzují i čísla.

„Každý rok pošleme do oběhu zhruba 600 tisíc kelímků, z toho se nám jedna čtvrtina nevrátí,” doplňuje Michal Hanák, jeden ze současných čtyř společníků firmy.

Od půllitru na pivo po kelímek na kávu

O brněnské plastové kelímky je zájem po celé Evropě. Nicknacky tak znají například v Německu, Polsku, Rumunsku, Itálii či ve skandinávských zemích.

Firma vyrobila celkem už přes 11 milionů kelímků z tvrzeného plastu, které ušetřily přes jeden tisíc tun plastového odpadu. Ostatně ohled na životní prostředí byl jedním z hlavních důvodů, proč se bratři do kelímkového byznysu v roce 2011 pustili.

V důsledku pandemie koronaviru a zákazu hromadných akcí, na které kelímky dodávali, však museli ostravskou linku uzavřít.

Pandemie ale paradoxně vedle pátrání po úsporách vedla také k pátrání po novinkách. Minulý rok tak do rodiny plastových kelímků přibyl i HOT CUP, kelímek, ve kterém si lidé budou moci vychutnat teplé nápoje. Svou nabídku firma rozšířila také o panáky opatřené úchytným klipem, kterých za jeden půllitr lidé zavěsí až sedm. Obě tyto novinky lidem zpříjemní pobyt na oblíbených akcích a planetě navíc uleví od dalšího návalu jednorázových plastů.

O společnosti Nicknack

Vratné kelímky Nicknack začali v roce 2011 vyrábět bratři Martin a Michal Hanákovi společně s kamarádem Petrem Dojmazovem. Firma kelímky s originálním závěsným klipem a potiskem nejen vyrábí, ale zajišťuje také jejich pronájem. Nicknack spolupracuje s největšími českými a slovenskými festivaly jako Colours of Ostrava, Beats for Love či Pohoda. Jejich kelímky jsou však známé i za hranicemi. Opakovaně použitelné Nicknacky tak za deset let fungování ušetřily více než jeden tisíc tun plastového odpadu.

Podle zdroje: LESENSKY