Zdenka Danková

2. 8. 2021

Kdysi jsme řešili vratné láhve, v současnosti máme vratné plastové kelímky. Za kelímek zaplatíte zálohu, která se vám vrátí po odevzdání kelímku, jakmile vypijete jeho obsah. Podobně, jako to bývalo s láhvemi v obchodech.

Hudební festivaly i jiné společenské události přinášejí – díky občerstvení, které se na nich prodává – velkou spotřebu plastových obalů na potraviny nebo nápoje. Ty se pak všechny vyhodí do odpadu.

Nápad na výrobu ekologických kelímků se zrodil v hlavách bratrů Hanákových v roce 2010. Nelíbilo se jim, že české festivaly vedle dobré hudby tradičně doprovází i nepořádek z plastových kelímků od piva. Inspiraci Martin a Michal našli v Německu.

Múza je na koncertě kapely U2 políbila hned dvakrát. Při poslechu hudby se navíc poprvé setkali se systémem, že si návštěvníci koncertu koupí kelímek za zálohu. Kelímky putují na umytí a pak se mohou použít znovu.

Češi pijí na festivalech „jinack“ už 10 let: vratné kelímky Nicknack ušetřily už přes tisíc tun odpadu

Přestože se nejedná o jméno slavné kapely, Nicknack je už 10 let ikonou českých festivalů. Za vznikem zálohovaných kelímků stála touha dvou bratrů kultivovat hudební akce a zbavit je zbytečné záplavy odpadu. Z malé brněnské firmy se stal lídr ve výrobě vratných kelímků s více než třemi tisícovkami klientů.

Po několika měsících vlastních návrhů se v roce 2011 z kelímků Nicknack poprvé mohli napít návštěvníci malého festivalu v Tišnově. Záhy se kelímky dostaly na největší tuzemské hudební festivaly, například Colours of Ostrava, Masters of Rock, Hip Hop Kemp nebo i slovenskou Pohodu. Do „kelímkové revoluce“ se později zapojily i zoologické zahrady, sportovní kluby či česká města.

V anglickém slangu slovo „nicknack“ označuje suvenýr

Firma se stala průkopníkem ve svém oboru a samotný výraz „nicknack“ zase synonymem pro vratný kelímek. Ten je díky svému unikátnímu tvaru a praktickému závěsnému klipu od roku 2017 patentovaný v rámci celé Evropské unie.

„Od počátku jsme chtěli na trh přivést unikátní kelímek, který si lidé budou moct zavěsit za opasek nebo za batoh a mít tak volné ruce, aby například mohli zatleskat interpretovi,” říká Martin Hanák, který firmu zakládal společně s bratrem Michalem a kamarádem Petrem Dojmazovem.

Vratné kelímky putují k umytí a znovu do oběhu. (Denisa Marynčáková, fa. Lesensky)
Vratné kelímky putují k umytí a znovu do oběhu. (Denisa Marynčáková / fa. Lesensky)

V anglickém slangu slovo „nicknack“ označuje suvenýr. A právě tím se plastový kelímek často stává. Lidé si domů z každé akce můžou odnést kelímek potištěný originální grafikou, například logem své oblíbené kapely. To, že si lidé kelímky nechávají, potvrzují i čísla.

„Každý rok pošleme do oběhu zhruba 600 tisíc kelímků, z toho se nám jedna čtvrtina nevrátí,” doplňuje Michal Hanák, jeden ze současných čtyř společníků firmy.

Od půllitru na pivo po kelímek na kávu

O brněnské plastové kelímky je zájem po celé Evropě. Nicknacky tak znají například v Německu, Polsku, Rumunsku, Itálii či ve skandinávských zemích.

Firma vyrobila celkem už přes 11 milionů kelímků z tvrzeného plastu, které ušetřily přes jeden tisíc tun plastového odpadu. Ostatně ohled na životní prostředí byl jedním z hlavních důvodů, proč se bratři do kelímkového byznysu v roce 2011 pustili.

V důsledku pandemie koronaviru a zákazu hromadných akcí, na které kelímky dodávali, však museli ostravskou linku uzavřít.

Pandemie ale paradoxně vedle pátrání po úsporách vedla také k pátrání po novinkách. Minulý rok tak do rodiny plastových kelímků přibyl i HOT CUP, kelímek, ve kterém si lidé budou moci vychutnat teplé nápoje. Svou nabídku firma rozšířila také o panáky opatřené úchytným klipem, kterých za jeden půllitr lidé zavěsí až sedm. Obě tyto novinky lidem zpříjemní pobyt na oblíbených akcích a planetě navíc uleví od dalšího návalu jednorázových plastů.

O společnosti Nicknack

Vratné kelímky Nicknack začali v roce 2011 vyrábět bratři Martin a Michal Hanákovi společně s kamarádem Petrem Dojmazovem. Firma kelímky s originálním závěsným klipem a potiskem nejen vyrábí, ale zajišťuje také jejich pronájem. Nicknack spolupracuje s největšími českými a slovenskými festivaly jako Colours of Ostrava, Beats for Love či Pohoda. Jejich kelímky jsou však známé i za hranicemi. Opakovaně použitelné Nicknacky tak za deset let fungování ušetřily více než jeden tisíc tun plastového odpadu.

Podle zdroje: LESENSKY

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.