S ohledem na rostoucí tlak na pro-demokratické aktivisty v Hongkongu ze strany čínského režimu, opustil metropoli umělec Kacey Wong, známý svými postoji kritickými vůči Pekingu.

Wong prohlásil, že odchází z politických důvodů do exilu na Tchaj-wan, informoval o tom zpravodajský portál Hong Kong Free Press. Umělecká svoboda je podle něho v dnešním Hongkongu omezována kontroverzním „zákonem o státní bezpečnosti“, který vnutila městu Komunistická strana Číny.

Jednapadesátiletý muž zveřejnil na sociální síti černobílé video, ve kterém zpívá píseň Vera Lyst „We´ll Meet Again“ (Opět se shledáme). „Odejít není snadné, zůstat je také těžké,“ napsal Wong. Pro stránku Hong Kong Free Press uvedl, že chce „požadovat stoprocentní svobodu bez kompromisů“.

Wong je jedním z nejvýznamnějších hongkongských umělců. Ve svých uměleckých akcích opakovaně kritizoval politiku čínského režimu. V roce 2018 se například na veřejnosti posadil do červené klece a hrál v ní na harmoniku čínskou národní hymnu.

Hongkongský umělec Kacey Wong hraje na akordeon v červené mobilní kleci. Jednalo se o politické umělecké dílo s názvem „Patriot“, 6. prosince 2018. (ANTHONY WALLACE / AFP prostřednictvím Getty Images)

Když hongkongská vláda letos zakázala pořádání vzpomínkových akcí na zásah čínského režimu proti studentským protestům na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989 před 32 lety, Wong na ulici rozdával stovky vypálených svíček, které uchoval z předchozích protestů v minulém roce.

Bývalá britská kolonie Hongkong byla kdysi považována za bezpečné útočiště pro umělce, kteří chtěli uniknout cenzuře a pronásledování komunistické strany. Po masivních protestech demokratického hnutí proti politice Pekingu schválila komunistická strana takzvaný zákon o státní bezpečnosti, na jehož základě se začaly ve městě cenzurovat zpravodajství o událostech, filmy, knihy a pronásledovat umělci.

Cokoliv bude podle zákona označeno jako něco, co ohrožuje státní bezpečnost, může být na základě tohoto vágního zákona potlačeno, stíháno nebo pokutováno.

Jiný hongkongský umělec, hudebník Anthony Wong Yiu-ming, byl v pondělí obviněn z korupce. Důvodem je údajně to, že vystoupil na předvolební kampani pro-demokratického politika. Toto vystoupení se ale konalo již před třemi lety.

Dalším případem pronásledování umělců v Hongkongu je obvinění autorů dětské knihy z „výtržnictví“. V dětské knize jsou příznivci demokracie zobrazováni jako ovce, které jsou obklopeny vlky.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.