Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates ve středu označil svůj vztah s Jeffreym Epsteinem za „obrovskou chybu“.

V rozhovoru pro CNN Gates uvedl, že s Epsteinem před deseti lety „několikrát večeřel“. Epstein, finančník obviněný z obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání dětí, byl v roce 2019 nalezen mrtvý ve vězeňské cele na Manhattanu.

Společné večeře probíhaly několik let poté, co byl Epstein usvědčen a odsouzen za navádění k prostituci nezletilých. Epstein v roce 2008 přiznal vinu a odseděl si 13 měsíců ve vazbě, ovšem s úlevami v rámci tzv. „work release“ programu, kdy vězni mohou opustit celu několik dní v týdnu z pracovních důvodů.

Gates, který je jedním z nejbohatších lidí na světě, televizi řekl, že když se s Epsteinem setkal, diskutovali spolu o možnosti získat miliardy dolarů na filantropii. Vztah prý ukončili poté, co to „vypadalo, že to není reálné“.

„Měl jsem s ním několik večeří, víte, doufal jsem, že to, co říkal o získání miliard na filantropii pro globální zdraví prostřednictvím kontaktů, které měl, by se mohlo uskutečnit. A když se zdálo, že to není reálné, tento vztah skončil,“ řekl Gates v rozhovoru a dodal, že setkávání s Epsteinem bylo „obrovskou chybou“.

„Ale byla to obrovská chyba, že jsem s ním trávil čas, že jsem mu dodal důvěryhodnost, víte, že jsem tam byl, ve stejné situaci byla spousta dalších, ale udělal jsem chybu,“ řekl.

V roce 2019 po finančníkově smrti v rozhovoru pro Axios Gates uvedl, že lituje toho, že se s Epsteinem setkával.

Gates tehdy zdůraznil, že Epsteina „tak dobře neznal“, a dodal, že je spojovala filantropická činnost.

„Proběhla setkání ohledně těchto věcí,“ pokračoval. „Ty se neuskutečnily, a tak jsem se s ním pak přestal setkávat.“

Před několika měsíci deník Wall Street Journal a další zpravodajské agentury informovaly, že se Melinda Gatesová v roce 2019 sešla s rozvodovými právníky poté, co se dozvěděla o zprávách týkajících se Billa Gatese a Epsteina. V pondělí byl rozvodový proces páru dokončen. Gatesová pro CNN uvedla, že je to „smutný milník“, ale oba stále pracují pro Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

„Moje práce je pro mě velmi důležitá, víte, v rámci rodiny se budeme léčit, jak nejlépe dovedeme, a poučíme se z toho, co se stalo,“ okomentoval věc Gates.

Minulý měsíc vyvolal Gates jistou kontroverzi poté, co spolu s miliardářem a investorem Georgem Sorosem společně oznámili, že odkoupí společnost Mologic zabývající se testováním na covid-19 .

Sorosův fond ekonomického rozvoje, který je odnoží Sorosovy nadace Open Society Foundations, v prohlášení z 19. července potvrdil, že se stal partnerem Nadace Billa a Melindy Gatesových a podle prohlášení do projektu investuje „nejméně“ 41,1 milionu dolarů.

„Skupina financovala akvizici společnosti Mologic Ltd., předního světového inovátora v oblasti vývoje technologií laterálního toku a rychlé diagnostiky, včetně testů, které mohou pomoci v boji proti tropickým nemocem, jako je horečka dengue, bilharzie a říční slepota, a také proti covidu-19,“ uvádí se v jejich prohlášení.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)