Zachary Stieber

6. 8. 2021

Floridský guvernér Ron DeSantis se na tiskové konferenci 4. srpna ostře ohradil proti tvrzením zástupců Bílého domu a prezidenta Joea Bidena ohledně epidemické situace v jeho státě. Biden a představitelé jeho administrativy v poslední době opakovaně zmiňovali Floridu s tím, že tamní případy covidu-19 tvoří významnou část nových případů v celé zemi.

„Eskalace případů se soustřeďuje zejména ve státech s nízkou proočkovaností. Pouze dva státy, Florida a Texas, představují třetinu všech nových případů covidu-19 v celé zemi. Pouze dva státy,“ řekl Biden na tiskové konferenci 3. srpna.

„Podívejte se, potřebujeme od všech jisté vůdcovství. A pokud někteří guvernéři nejsou ochotni udělat správnou věc, aby porazili tuto pandemii, pak by měli umožnit podnikům a univerzitám udělat správnou věc, pokud to chtějí udělat. Říkám těmto guvernérům: ,Prosím, pomozte.‘ Ale pokud nehodláte pomoci, tak alespoň ustupte z cesty lidem, kteří se snaží udělat správnou věc.“

Guvernéři v některých státech, včetně DeSantise, vydali výkonná nařízení zakazující očkovací pasy, kterými by se museli lidé prokazovat pro vstup na některá místa, a také nařízení zakazující povinné nošení roušek.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na dotaz ohledně Bidenových komentářů 4. srpna uvedla, že „existují vedoucí představitelé, kteří nic nedělají a staví se do cesty Američanům – společnostem a dalším –, kteří se snaží zachránit životy a zastavit šíření (varianty koronaviru) delta“.

DeSantis na tato tvrzení zareagoval na briefingu na Floridě. Poznamenal, že Biden během prezidentské kampaně sliboval, že „virus zastaví“.

„A co udělal? Dovezl další virus z celého světa tím, že nechal doširoka otevřenou jižní hranici. Každý měsíc přes ni proudí statisíce lidí,“ řekl.


Od Bidenova nástupu do funkce se počet nelegálních překročení hranic každý měsíc zvyšuje a podle předběžných čísel dosáhl v červenci dvacetiletého maxima. Úředníci v pohraničních městech uvedli, že federální úředníci propouštějí nelegální přistěhovalce s pozitivním nálezem na covid-19. Tito lidé pak podle DeSantise bez jakéhokoliv omezení jezdí hromadnou dopravou a létají letadly.

DeSantis rovněž obvinil Bidenovu administrativu z ignorování vědeckých poznatků, které naznačují, že lidé, kteří se z covidu-19 vyléčí, mají silnou imunitu proti opětovné infekci.

„Odmítá vědu, protože popírá skutečnost, že lidé, kteří se zotaví z covidu, mají dlouhodobou imunitu,“ řekl.

Federální zdravotnické agentury uznávají vědecké poznatky o imunitě po uzdravení, ale tvrdí, že lidé, kteří se uzdraví, by se přesto měli nechat očkovat vakcínou proti covidu-19. Tvrdí, že tak získají dodatečnou ochranu.

DeSantis se dočkal kritiky i od státních úředníků, včetně Nikki Friedové, floridské komisařky pro zemědělství. Komisařka tvrdí, že guvernér nedělá dost pro to, aby zabránil šíření viru, protože počet hospitalizací a případů onemocnění prudce stoupá.

DeSantis uvedl, že virus je sezónní a že očekává, že ukazatele brzy klesnou, a zároveň poznamenal, že počet úmrtí zůstává nízký. Podle jeho tvrzení úmrtnost mezi seniory dramaticky klesla v důsledku očkování a díky strategii „senioři na prvním místě“. Ve svém projevu rovněž zmínil, že lidé se mohou sami rozhodnout, jaká preventivní opatření přijmou.

„Myslím, že otázka zní: buď můžeme mít svobodnou společnost, nebo stát s biomedicínskými bezpečnostními kontrolami, a mohu vám říci, že Florida je svobodný stát,“ řekl a dal do kontrastu absenci celostátních opatření na Floridě s New Yorkem, kde tento týden úředníci oznámili, že pro vstup do některých podniků budou vyžadovány očkovací pasy.

Joe Biden chce podle DeSantise zakázat vstup do restaurací malým dětem, protože se nemohou očkovat, a dospělí lidé se podle něj musí prokazovat dokladem o svém zdravotním stavu, aby mohli jít na nějakou akci či se účastnit každodenního života.

„Tohle chce, ale když chcete volit, myslí si, že by vás příliš zatížilo, kdybyste museli předložit průkaz totožnosti s fotkou, abyste odvolili,“ dodal.

„Joe Biden navrhuje, že pokud neděláte politiku uzávěr, pak byste mu měli ,jít z cesty‘. Ale řeknu vám tohle: pokud jdete po právech rodičů na Floridě, stojím vám v cestě. Nedopustím, aby vám to prošlo.“

„Pokud se snažíte zničit jejich práci, živobytí a jejich malé podniky, pokud se snažíte lidi zavřít, stojím vám v cestě a stojím za lidmi na Floridě. Tak proč neděláte svou práci? Proč nezajistíte bezpečnost této hranice? A dokud to neuděláte, nechci od vás slyšet ani pípnutí ohledně covidu,“ uzavřel svou řeč DeSantis.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce The Epoch Times: jas

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.