Polská vláda v úterý informovala o tom, že požádá prezidenta Adrzeje Dudu o vyhlášení výjimečného stavu v několika oblastech podél hranic s Běloruskem, protože v poslední době prudce vzrostl počet migrantů.

V posledních týdnech se tisíce nelegálních přistěhovalců, převážně z Iráku a Afghánistánu, pokoušely nezákonně vstoupit do země ze sousedního Běloruska.

Premiér Mateusz Morawiecki v úterý prohlásil, že situace na hranici je „krizová“, a obvinil autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že vyslání imigrantů na polské území je způsob, jak vyvolat nestabilitu v Evropě.

„Situace na hranicích s Běloruskem je stále krizová, je stále napjatá, protože Lukašenkův režim se rozhodl převážet do Běloruska lidi hlavně z Iráku, aby tyto lidi vytlačil na území Polska, Litvy a Lotyšska, a tak destabilizoval naše země,“ řekl Morawiecki.

Aby prohlášení vstoupilo v platnost, musí jej ještě schválit parlament. Prezident však uvedl, že věří, že zákonodárci rozhodnutí podpoří.

Morawiecki uvedl, že opatření bude po dobu 30 dnů působit v částech Podlaského a Lubelského vojvodství. Poskytne úředníkům pravomoc monitorovat a kontrolovat pohyb osob v těchto dvou regionech.

Polská pohraniční stráž ve svém prohlášení na začátku srpna uvedla, že počet nelegálních překročení hranic dosáhl rekordních hodnot a že v období od 6. do 9. srpna bylo zadrženo 349 imigrantů, kteří se pokoušeli překročit hranice s Běloruskem.

Polští vojáci vykládají materiál na stavbu plotu z ostnatého drátu na hranici s Běloruskem v obci Zubrzyca Wielka u Bialystoku na východě Polska, 26. srpna 2021. (Jaap Arriens / AFP via Getty Images)

Jen v srpnu se podle pohraničníků pokusilo nelegálně přejít z Běloruska do Polska více než 3200 lidí, uvedl server Euro News. Za celý rok 2020 překročilo běloruskou hranici do Polska nelegálně pouze 122 osob, které byly zadrženy.

Polsko také minulý týden zahájilo výstavbu 2,5 metru vysokého plotu podél své hranice, aby zastavilo příliv nelegálních přistěhovalců.

„Na hranici s Běloruskem bude postaven nový pevný plot vysoký 2,5 metru,“ napsal polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na Twitteru. „Do pomoci pohraniční stráži se zapojí více vojáků.“

S využitím informací agentury Associated Press.Původní článek newyorské redakce byl upraven.