Skupina republikánských zákonodárců zaslala ve čtvrtek dopis prezidentovi Joeu Bidenovi s žádostí o zveřejnění celého needitovaného přepisu jeho telefonního hovoru s afghánským exilovým prezidentem Ašráfem Ghaním, který ze země uprchl 15. srpna a nechal Tálibánu hlavní město bez odporu.

Lídři obou zemí si spolu volali 23. července, tedy několik dní před tím, než teroristé z Tálibánu získali kontrolu nad Kábulem. Dle výňatků agentury Reuters ze 14-minutového hovoru se nezdálo, že by si Biden nebo Ghaní byli vědomi hrozícího nebezpečí, že by země mohla padnout do rukou povstalců.

Biden měl dle části přepisu Ghaního tlačit k tomu, aby „změnil vnímání“ podpořením nové vojenské strategie a odhalením detailů na tiskové konferenci s prominentními afghánskými politiky.

„Nepotřebuji vám říkat o dojmu ze světa a v částech Afghánistánu, ale mám dojem, že věci se nevyvíjejí dobře, pokud jde o boj proti Tálibánu,“ řekl Biden. „A je potřeba, nehledě na to, zda to je či není pravda, je potřeba vytvořit jiný dojem.“

Skupina 27 republikánů ze Sněmovny reprezentantů, vedených kongresmankou Tenneyovou, požaduje po Bidenovi odpovědi, obviňujíc administrativu z vytváření „řady falešných ujišťování“ pro Američany a afghánské spojence ohledně situace před stažením amerických jednotek ze země.

„Kontrast mezi interpretacemi vedoucích vaší administrativy a realitou odhalilo ohromující nedostatek promyšlenosti, strategie a základní transparentnosti,“ uvádí se v dopisu zákonodárců, který publikoval Dailly Caller.

„Zdá se, jako by se vaše administrativa opakovaně snažila úmyslně zakrýt pravdu a zavádět americkou veřejnost. 31. srpna se objevil nový důkaz, který naznačuje, že toto je přesně to, co jste od začátku operace dělali,“ píšou dále zákonodárci.

Republikáni také poznamenali, že výňatky přepisu, které uveřejnila agentura Reuters, naznačují, že Biden přislíbil afghánským silám leteckou podporu, což je „slib, který … nedodržel“.

„Usvědčující telefonát navíc podkopává u amerického lidu kredibilitu a důvěryhodnost ve vaši schopnost vést. Vaše znepokojující zdůrazňování ‚dojmu‘, termínu, který jste dle výňatků Reuters v rozhovoru s Ghaním použil čtyřikrát, nad podstatou a pravdou, si žádají prozkoumání a převzetí odpovědnosti,“ dodávají.

Závěrem dopisu se republikáni domáhají plného a needitovaného přepisu rozhovoru s Ghaním z 23. července, aby Kongres mohl „posoudit stupeň, do kterého jste záměrně zaváděli Američany během katastrofálně provedené operace“.

Představitelé Bílého domu do doby vydání zprávy na komentář pro Epoch Times nereagovali.

Několik měsíců předtím, než Ghaní uprchl z Afghánistánu, tvrdil, že jeho vláda může teroristické skupině odolávat i bez americké podpory a že „žádná síla na světě“ jej nepřiměje k tomu, aby sedl do letadla a opustil zemi.

„Je to země, kterou miluji, a do smrti ji budu bránit,“ tvrdil v rozhovoru pro německý list Der Spiegel, který vyšel 14. května.

Afghánský viceprezident Amrulláh Sálih po Ghaního odchodu ze země neodešel. 17. srpna na Twitteru sdělil, že zůstal, aby plnil svou povinnost. Slíbil, že Tálibánu bude odporovat odbojem v Pandžšírském údolí společně s Ahmadem Šáhem Masúdem, synem bývalého antisovětského velitele mudžáhidů.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.