Zachary Stieber

8. 9. 2021

Nově zveřejněné dokumenty o americkém financování čínského výzkumu koronavirů ukazují, že poradce Bílého domu pro pandemii dr. Anthony Fauci lhal v otázkách financování výzkumu „zesílení funkce viru“ (tzv. výzkum gain of function), tvrdí kritici.

Dokumenty zveřejněné tento týden vrhly nové světlo na objem peněz, které získala nezisková organizace EcoHealth Alliance (EHA) od Národního institutu zdraví (NIH) a jeho podřízené organizace, Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), kterou vede dr. Fauci.

EHA posléze přesměrovala peníze Wuchanskému institutu virologie, laboratoře nejvyšší úrovně zabezpečení, která je jen pár ulic od místa, kde byly oficiálně poprvé zjištěny případy nákazy covidem-19, nemocí způsobenou virem Komunistické strany Číny (SARS-n-CoV2).

Problémem, který stojí v centru pozornosti, je, zda peníze daňových poplatníků USA šly na tzv. „výzkum zesílení funkce“ viru, tedy výzkum, který se zabývá změnou částí viru tak, aby se stal přenosnějším či více smrtícím.

Dr. Fauci a ředitel NIH, dr. Francis Collins, si stáli za tím, že granty z jejich agentur na takový výzkum nešly. Fauci na tom trval na několika slyšeních v Kongresu a dokonce se kvůli tomu dostal i do křížku s republikánským senátorem Randem Paulem, který je také lékař.

Dle molekulárního biologa a profesora Rutgersovy univerzity, dr. Richarda Ebrighta, nové dokumenty ukazují, že granty pro EHA, včetně předtím nezveřejněných návrhů, splňují federální definici výzkumu zesílení funkce.

„Materiály potvrzují, že granty podporovaly vytváření – a to ve Wu-chanu – neobvyklých chimérických koronavirů typu SARS, ve kterých kombinovali spike gen z jednoho koronaviru s genetickou informací jiného koronaviru a potvrdili, že vyvinuté viry mohou infikovat lidské buňky,“ napsal Ebright na Twitter.

Jak Ebright, tak i senátor Paul říkají, že nové dokumenty potvrzují, že Fauci o grantech veřejnosti neříkal pravdu. Ebright ze lží obviňuje i Collinse.

„Překvapení, překvapení – Fauci opět lhal. A já měl pravdu v tom, že jeho agentura financovala výzkum koronavirů ve Wu-chanu. Přečtěte si toto vlákno a zveřejněné dokumenty,“ napsal Paul na Twitteru s poukazem na sérii postů od Ebrighta.

Laboratoř úrovně P4 Wuchanského institutu virologie, 17. duben 2020. (Hector Retamal / AFP via Getty Images)

„USA financovaly výzkum ‚zesílení funkce‘ ve Wu-chanu. Fauci lhal,“ dodala republikánská kongresmanka Lauren Boebertová.

Senátor Roger Marshall, také lékař, se podivoval nad tím, jak lidé ještě mohou Faucimu věřit. „Buďto má zcela mylné informace, anebo Kongresu a americkému lidu několikrát záměrně lhal,“ dodal Marshall.

Fauci byl republikány několikrát konfrontován na kongresních slyšeních. V červenci Paul řekl, že Fauci Kongresu lhal, když před dvěma měsíci řekl, že NIH nefinancoval výzkum zesílení funkce. Požádal Fauciho, aby své předešlé poznámky odvolal.

Očividně rozhněvaný Fauci to odmítl a tvrdil, že nelhal. Senátora obvinil, že neví, o čem mluví.

Krátce po slyšení zaslal Paul ministerstvu spravedlnosti doporučení k trestnímu stíhání Fauciho.

Nově zveřejněné dokumenty „zcela jasně ukazují, že za to musí převzít odpovědnost“, dodal senátor v úterý.

Lidé obvinění ze lhaní Kongresu mohou být odsouzeni až na pět let odnětí svobody.

Fauci již dříve připustil, že veřejnost zaváděl ohledně efektivity roušek kvůli obavám, že jich nebude dostatek pro zdravotnický personál.

Mluvčí NIH ani NIAAD na žádost o komentář pro Epoch Times nereagovali. Fauci se objevil v úterý ráno na CNN, ale na nové dokumenty dotázán nebyl.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související články