Cyklistika na světě funguje už téměř dvě sta let. Někdy se zdá, že nám kola nahradila koňskou jízdu, jejíž pomocí se lidé přepravovali více než pár tisíc let. Ze starších fotografií můžeme poznat, v jak nepraktickém oblečení se dříve na kolech jezdilo. Plátěná čepice se štítkem, košile s vázankou, dlouhý pléd, vlněné sako, pumpky… Později, když se začaly pořádat i cyklistické závody, začala se výbava závodníků měnit. Nosili kukly na hlavě a leginy. Avšak dnes je cyklistický oděv dokonce módní odnoží sportu.

V létě se cyklistům jezdí dobře, nepotřebují toho na sebe moc navlékat. Na podzim se ohlížejí po praktickém zateplení, vytahují dlouhé leginy, vzdušné mikiny a bundy.

Cyklistické bundy se střihem odlišují od jiných oděvů na venkovní pohyb. Vyznačují se prodlouženými zády, delšími rukávy a také vyšším límcem, který ochrání krk. Nechybějí jim reflexní prvky umístěné na určitých místech, aby byl cyklista dobře viditelný pro řidiče aut. Cyklistova bunda má za úkol udržet tělo v teple, ochránit před chladným větrem a současně chránit před vnější vlhkostí.

Bundy lze sehnat ultralehké bez zateplení, vhodné pro podzimní nebo jarní období.

Poslední paprsky slunce a barevné listí stromů v návrších lákají k podzimní jízdě i poněkud zhýčkané cyklisty. Těm v podzimu postačí větrovka a čelenka na hlavu. Větrovka má primárně ochránit tělo proti větru a současně má být prodyšná. U větrovek dobře slouží kapuce sbalená v límci a podšívka ze síťoviny nebo taftu. Rukávy do gumiček zajišťují ochranu zápěstí proti větru. Praktické jsou rovněž přední kapsy na zip a vnitřní kapsa na hrudníku.

Ale kdo jezdí i v zimním období – ti nadšenci nebo otužilci, vyhledají důkladné zateplení ve formě dlouhých kamaší a – zateplené bundy.

Původně se vlastnosti materiálu, jako voděodolnost a prodyšnost, zdály být neslučitelné. Ale výrobci stále postupují, hledají výhodnější materiály a zdokonalují střihy. Důležité jsou také strečové prvky bundy pro pohybovou aktivitu.

Pro aktivní pohyb hledají výrobci materiály, které tělo jezdce spolehlivě ochrání před větrem, vlhkem a chladem zvenku. Současně zajišťují odvod potu směrem od těla. K tomu vynašli řešení pomocí membrány, kterou všili mezi další dvě vrstvy: vrchní ochrannou a spodní izolační.

Některé bundy jsou opatřeny membránou, jež zabezpečuje jezdci voděodolnost a současně i prodyšnost. To je hardshell bunda. Ověřený materiál, který tvoří membrány, je Goretex.

Také složení spodních vrstev oblečení bývá podmínkou pro správné odvádění tepla. Vliv má také intenzita zátěže a – počasí.

Pro zcela zimní období lze vybrat dobře zateplenou softhell bundu. Vrchní část má být odolná proti větru, částečně i proti dešti. Její spodní část je zateplena thermolitem/micro fleecem. Tuto bundu vezmeme do chladného počasí nebo ji můžeme obléci při nižší aktivitě pohybu.

Pro velmi angažované cyklisty, kteří jezdí téměř v každém zimním počasí, se nabízejí bundy s kartáčovanou fleecovou podšívkou, která poskytne maximální tepelný komfort. Prodloužená záda jsou doplněná pevnými vyztuženými kapsami nebo kapsami na zip, aby se z nich neztrácely věci. Lákavé jsou také elastické manžety.

Pánové i dámy si mohou vybrat z mnoha typů zateplených bund, barev a doplňků na https://www.mikesport.cz . Přejeme jim zdařilou jízdu, zajištěnou v teple a v suchu.