Redakce Epoch Times

27. 9. 2021

Tým NFPK vydal zprávu, ve které je zmíněno, že chemička DEZA je podezřelá z masivního znečištění řeky Bečvy, které vedlo k úmrtí několika desítek tun ryb. DEZA náleží k holdingu Agrofert, který je údajně podle více zpráv kontrolován premiérem Babišem prostřednictvím svěřeneckých fondů.

Podle Luboše Pavloviče, autora článku NFPK, je hlavně délka vyšetřování kauzy otravy ryb nestandardní.

„Další(věcí) je nedostatek důkazů, které nebyly zajištěny hned na začátku vyšetřování, a také podivně kontrastní aktivita policie, která začala okamžitě vyšetřovat ty, kdo se pokusili zpochybnit oficiální závěr vyšetřování,“ uvádí Pavlovič.

Podle článku MF DNES z počátku letošního května znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, které areál patří a provozuje zde i čistírnu odpadních vod.

„Posudek soudního znalce Jiřího Klicpery však zpochybnil pokus jiné skupiny vědců, mezi kterými byl i prof. RNDr. Jakub Hruška, Csc. z Ústav výzkumu globální změny AV ČR,“ uvádí NFPK.

Bečva Otrava
Kamil Repeš – Arnika. Vedoucí kampaně Řeky bez jedů. (Arnika, z. s.)

Jejich pokus začala ihned vyšetřovat Česká inspekce životního prostředí kvůli podezření z porušení vodního zákona. K výpovědi je předvolán nejen Hruška, ale také šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický, který také patří k oponentům posudku, kterým disponuje policie.

K vyšetřování Bečvy byla dokonce zřízena parlamentní komise.

Spolek Arnika spolu s rybáři podal již 17. června 2021 žádost na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby v souvislosti s řešením nápravy škod po loňské ekologické havárii na Bečvě postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě.

Je to v České republice úplně poprvé, kdy se tento zákon uplatňuje.

Arnika chce především docílit, aby náklady za odstranění rozsáhlých škod po otravě nesl skutečný pachatel, a nikoliv Český rybářský svaz nebo aby je platili občané.

Co se podle Arniky mělo stát – a nestalo:

– ihned po havárii měla ČIŽP zahájit řízení o uložení nápravných opatření, přestože viník není znám.

– dále měla ČIŽP podniknout kroky například k obnově a ozdravení řeky

– měla také zajistit technická opatření u potenciálních pachatelů, dokud se   nenajde skutečný viník.

Po devíti měsících od ekologické katastrofy nic takového neučinily ani ČIŽP, ani Ministerstvo životního prostředí. Arnika věří, že se společně v české legislativě podaří uplatnit doposud spící zákon, který zase o něco zlepší ochranu našich řek a vodních toků.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?