Společnost YouTube, kterou vlastní Google, 29. září oznámila, že na své platformě zakáže veškerý „škodlivý obsah týkající se očkování“, včetně tvrzení, že vakcíny jsou neúčinné při snižování přenosu nemocí, což vyvolalo obavy, že firma bude stupňovat cenzuru odlišných názorů.

„Neustále jsme svědky toho, jak se nepravdivá tvrzení o vakcínách proti koronavirům přelévají do dezinformací o vakcínách obecně, a nyní jsme v bodě, kdy je důležitější než kdy jindy rozšířit práci, kterou jsme začali s vakcínou proti covidu-19, na další vakcíny,“ napsala společnost YouTube v příspěvku na blogu.

Firma se sídlem v Bay Area uvedla, že dosud odstranila 130 000 videí za porušení jejích zásad. Tyto zásady byly podle ní vytvořeny ve spolupráci s různými „odborníky“, aby se vypořádali s údajnými „dezinformacemi o vakcíně proti covidu-19 a lékařskými dezinformacemi“.

Nyní odstraňuje obsah, který tvrdí, že „schválené vakcíny jsou nebezpečné a způsobují chronické zdravotní následky, který tvrdí, že vakcíny nesnižují přenos nebo nákazu nemocí, nebo obsahuje dezinformace o látkách obsažených ve vakcínách“, uvedla společnost YouTube na svém blogu s tím, že její zásady se nyní budou vztahovat na obsah, který zpochybňuje účinnost všech vakcín, nejen těch proti covidu-19.

„Tyto změny zásad vstoupí v platnost dnešním dnem a jako u každé významné aktualizace bude nějakou dobu trvat, než naše systémy plně nastartují jejich prosazování,“ napsala společnost. „Osobní svědectví týkající se vakcín budou také povolena, pokud video neporušuje jiné pokyny komunity nebo pokud kanál nevykazuje vzorec propagace váhání ohledně očkování.“

Mluvčí společnosti zpravodajským agenturám potvrdil, že účty provozované Josephem Mercolou a Robertem F. Kennedym mladším, kteří v průběhu let často vznášeli otázky týkající se vakcín, byly na platformě zrušeny.

Z YouTube byly odstraněny také německojazyčné kanály ruské státem podporované televizní stanice RT, oznámila tato stanice. YouTube agentuře Reuters sdělil, že kanály porušují jeho zásady ohledně covidu-19, zatímco ruští představitelé pohrozili zablokováním YouTube.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že zákaz kanálu RT na YouTube mohl porušit ruské zákony.

„Ve skutečnosti byl porušen velmi nestoudně,“ řekl novinářům 29. září. „Kvůli tomu se jedná o cenzuru, o bránění šíření informací médii a tak dále.“

Facebook, YouTube a Twitter byly před několika měsíci kritizovány za blokování článků o tom, zda covid-19, nemoc způsobená wuchanským koronavirem, může pocházet z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Facebook v květnu potvrdil, že ukončil zákaz obsahu, který naznačuje, že covid-19 vznikl v laboratoři, což přišlo v době, kdy prezident Joe Biden oznámil, že nařídil prošetřit teorie o původu viru.

Představitelé YouTube na žádost deníku The Epoch Times o komentář ihned neodpověděli.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.